Newsweek: Украйна се изплаши сериозно от управляемите ФАБ-500
©
Video of a possible JDAM strike in Bakhmut filmed by a UAV from Ukraine's 77th Airmobile Brigade.https://t.co/E95r47d1XOhttps://t.co/FxngOJ7aHMhttps://t.co/F5SFFVjuFp pic.twitter.com/fxSjnRZFoC
— Rob Lee (@RALee85) April 26, 2023
Миналия месец Юрий Игнат, говорител на командването на военновъздушните сили (ВВС) на въоръжените сили на Украйна (ВСУ), разказа подробно как руските сили са прелетели с 10 самолета Су-35 над района на Суми в Украйна и са хвърлили 11 планиращи бомби. Kyiv Independent нарече атаката "унищожителна“, докато Игнат посочи използването на планиращи бомби като "изключително голяма заплаха“.
Съвсем наскоро инцидент, който стигна до международните медии, включваше случайно пускане на бомба от руски самолет върху руския град Белгород. Множество сгради понесоха щети най-малко трима души бяха ранени. Губернаторът на региона заяви, че в центъра на града е останал "огромен" кратер.
Moscow Times съобщи, че оръжието, хвърлено върху Белгород, е планираща бомба. Изданието също така пише, че тези видове бомби са станали "все по-популярно оръжие в руския арсенал“ и че някои хора смятат, че бомбите притежават "силата да променят хода на събитията на бойното поле“.
С прости думи, планиращите бомби са стандартни бомби, които са модифицирани с крила и навигационни системи, които позволяват планираща траектория на полета до целта. Някои такива бомби получават този дизайн, когато са построени за първи път, но други получават тези подобрения след производството.
Добавките за "плъзгане“ позволяват на бомбите да "стигат много по-далеч“ и ги правят "много по-прецизни от неуправляемите или "глупави“ бомби“, според The Moscow Times.
Сайтът за разследващи новини разговаря с украинския военен анализатор Александър Коваленко, който обясни, че планиращите бомби са "сериозна заплаха" отчасти защото се изстрелват от самолети извън обсега на противовъздушната отбрана на Украйна.
"Те могат да бъдат използвани от руските въоръжени сили, без да навлизат в зоната на нашите системи за противовъздушна отбрана, и да нанасят удари както по позициите на украинските въоръжени сили на фронтовата линия, така и по [близките] градове“, заяви Коваленко пред изданието.
Newsweek се обърна за коментар към украинското и руското министерства на външните работи.
Друго предимство на тези оръжия е, че са по-евтини за производство от по-модерните ракети на Русия, които според някои доклади се изчерпват.
"Планиращите бомби са доста гениални, научнофантастични оръжия“, казва Гай Маккардъл, управляващ редактор на Доклада на силите за специални операции (SOFREP), пред Newsweek. "Тъй като Русия няма превъзходство във въздуха в Украйна, те трябва да измислят някакъв начин да насочат бомбите към целта“.
"Изводът е, че с тези планиращи боеприпаси руснаците могат да извадят много от наличните боеприпаси на бойното поле със сравнително малко пари и в крайна сметка да нанесат много физически и психологически щети на своя враг“, обяснява той.
Въпреки че Игнат изчисли, че руските ВВС пускат около 20 плъзгащи се бомби на ден, те не са единствените, които разполагат с такива оръжия.
Съединените щати предоставиха на Украйна комплекти боеприпаси с Joint Direct Attack Munitions (JDAM), които бяха пуснати в ограничена употреба. Тези използващи GPS комплекти се прилагат към конвенционални бомби, за да ги трансформират в направляеми "умни“ бомби.
Във вторник Украйна използва бомби, оборудвани с JDAM, за да атакува руски позиции в Бахмут. Видеозаписът на удара беше споделен онлайн и показва как бомбите разрушават многоетажна сграда, която бързо се поглъща в дим.