Един от възможните варианти за прекратяване на войната в Украйна, който се смята, че може да предложи новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, е замразяване на конфликта и създаване на демилитаризирана зона в Украйна. Въпреки това, отбелязва американското издание Newsweek, тази идея е доста противоречива и според експерти руският президент Владимир Путин най-вероятно просто ще я използва като фронтова линия за следващото нахлуване в Украйна.

Все още не е ясно къде ще бъде разположена демилитаризираната зона. Бъдещият вицепрезидент Джей Ди Ванс загатна, че тя най-вероятно ще следва настоящата демаркационна линия. Не е ясно обаче дали тя ще пресече международно признатата граница между Русия и Украйна, като се има предвид военното присъствие на Киев в част от Курската област на Руската федерация.

Обсъждат се също колко широка ще бъде зоната, дали европейските военни ще се съгласят да гарантират, че там няма да има руски или украински военни операции и дали тя ще бъде трайна.

В същото време Дан Райс, бивш помощник на главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), заяви пред Newsweek, че Киев едва ли ще се съгласи на краткосрочно прекратяване на огъня, но са необходими значителни европейски сили по границата на Русия с Украйна, за да спрат опитите на Москва да завземе територия.

"Демилитаризираните зони звучат по-добре, отколкото всъщност работят“, казва Марк Кансиан, пенсиониран полковник от резерва на морската пехота на САЩ.

Предизвикателството, обяснява той, е спазването на правила и гарантирането, че районът ще остане чист. В противен случай, отбеляза той, създаването на буферна зона е "безсмислено“.

Кансиан отбелязва, че украинската демилитаризирана зона "не е непременно лоша идея, просто е трудно да се приложи по начин, който би бил успешен“.

"Трудно ми е да си представя европейски въоръжени сили да участват в демилитаризирани зони. Предоставянето на сухопътни сили за военни операции като цяло не е приемливо за страните от НАТО и Киев не е поискал това“.

Той смята, че дипломацията може да създаде някаква неутрална сила, която да се справи с тази задача, но ще бъде "много трудно“.

Ако сделката доведе до създаването на демилитаризирана зона, това ще бъде направено при условията на Путин и той "просто ще я използва като фронтова линия за следващото нахлуване в Украйна след пет, десет, петнадесет години, след като армията му си почине, възстанови и институционализира уроците, научени в Украйна“, казва Каролайн Хърд, заместник-ръководител в базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW).

Създаването на демилитаризирана зона, независимо как изглежда, ще даде на руските войски причина да си починат, да се пренастроят и да планират следващото нахлуване, предупреждава тя. По думите й буферна зона "почти ще легитимира окупацията“ на части от Украйна и ще засили контрола на Кремъл върху украинците, живеещи на тези територии:

"Демилитаризираната зона няма да прекрати войната при ничии условия, освен при тези на Русия“, обобщава тя.