Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в неделя, че правителството му възнамерява да продължи със спорните планове за промяна на съдебната система на страната, след като преговорите, насочени към намиране на компромисно решение, изглежда се провалят, пише Associated Press.

Плановете на правителството за основна реформа в съдебната система хвърлиха Израел в една от най-тежките му вътрешни кризи по-рано тази година. Преговорите между правителството и опозиционните партии донякъде смекчиха кризата с опитите да се намери компромисно решение относно предложените промени в съдебната система на страната.

Тези разговори са разтърсени миналата седмица заради криза около редовната комисия, отговорна за избора на съдиите в страната. Лидерите на опозицията са заявили, че преговорите са замразени до сформирането на комисията.

На заседание на кабинета си в неделя Нетаняху е заявил, че опозицията не е преговаряла добросъвестно и че правителството му ще продължи предпазливо по отношение на реформата.

 

"Тази седмица ще започнем практическите стъпки. Ще ги направим премерено, отговорно, но в съответствие с мандата, който получихме, за корекции в правосъдната система", е заявил той.

Нетаняху отложи ремонта през март, след като избухнаха масови протести срещу него. Решението да се продължи напред вероятно ще разпали напрежението и ще подхрани протестното движение, което продължава да демонстрира всяка събота, въпреки че планът е спрян.

Лидерите на протеста са заявили, че са готови за нов кръг от демонстрации, които ще гарантират, че "всеки опит да се навреди на демократичната съдебна система на Израел ще се провали“.

Опозиционният лидер Яир Лапид, чиято партия преговаряше с Нетаняху, е заявил, че едностранното изпълнение на плана "ще навреди критично на икономиката, ще застраши сигурността и ще разкъса израелския народ на парчета“.

Правителството на Нетаняху, съставено от ултранационалистически и ултрарелигиозни партии, се сблъска с остра съпротива срещу плана за основна реформа, когато е обявен по-рано тази година. Водещи икономисти, висши правни служители и бивши военни служители предупредиха за опасни последици за бъдещето на страната. Дори главният международен съюзник на Израел, САЩ, изрази загриженост.

Правителството твърди, че планът е необходим, за да се възстанови властта на избраните служители и да се отслаби, според него, интервенционисткият Върховен съд.

Критиците заявяват, че планът ще разруши деликатната система на контрол и противовес на Израел и ще тласне страната към авторитаризъм.

Нетаняху отстъпи, след като избухнаха масови спонтанни протести и е свикана обща стачка, след като той уволни своя министър на отбраната, който не е съгласен с плана заради широко разпространените заплахи от военните резервисти да не се явяват на служба, ако реформата бъде одобрена.

Комисията за назначаване на съдии, която, наред с други неща, одобрява състава на Върховния съд, е централно бойно поле в плана за основена реформа.

И управляващата коалиция, и опозицията традиционно са представени в деветчленната комисия. Но привържениците на преразглеждането настояват коалицията да контролира и двете позиции, навличайки обвинения, че Нетаняху и неговите съюзници се опитват да напълнят съдебната система с приближени.

Миналата седмица парламентът назначи представител на опозицията в комисията, но второто вакантно място не е заето, което доведе до забавяне.

Всяка страна обвини другата, че е взривила преговорите с резултатите от назначенията на комисията.