Нашествието в Украйна: ЕП призовава за по-твърда реакция срещу Русия
©
В резолюция, приета във вторник, Парламентът осъжда по възможно най-категоричен начин незаконното нашествие на Русия в Украйна и настоява Кремъл да прекрати всички военни действия в съседната страна. ЕП осъжда и ролята на беларуския диктатор Александър Лукашенко в нападението.
Евродепутатите категорично отхвърлят руската "реторика, с която руската страна загатва, че би могла да прибегне до оръжия за масово унищожение“, като припомнят на Русия международните ѝ задължения и предупреждават за опасностите от ядрена ескалация на конфликта.
Те също така призовават Европейската комисия и държавите от ЕС, в сътрудничество с хуманитарните агенции на ООН и други международни партньорски организации, да предоставят на Украйна допълнителна спешна хуманитарна помощ.
Текстът беше приет с 637 гласа "за“, 13 гласа "против“ и 26 гласа "въздържал се“.
Действия за предоставяне на Украйна на статут на страна кандидатка за членство в ЕС
Резолюцията призовава институциите на ЕС да работят за предоставянето на Украйна на статут на страна кандидатка за членство в ЕС. Посочва се, че всяка подобна процедура следва да бъде в съответствие с член 49 от Договора за Европейския съюз въз основа на заслугите на страната. Междувременно ЕС следва да продължи да работи за интегрирането на Украйна в единния пазар на ЕС, в съответствие със съществуващото Споразумение за асоцииране между ЕС и Украйна.
По-строги санкции срещу Русия
Членовете на ЕП приветстват бързото приемане на санкции от страна на ЕС, но искат по-широкообхватни ограничителни мерки, насочени към стратегическо отслабване на руската икономика и промишлена база.
Те заявяват, че по-специално следва да бъде ограничен вносът на най-важните руски стоки за износ, като нефт и газ. Следва да бъдат забранени нови инвестиции на ЕС в Русия и нови руски инвестиции в ЕС. Всички руски банки следва да бъдат блокирани от европейската финансова система, а Русия трябва да бъде изключена от системата SWIFT.
Редица санкции, включително изключването от SWIFT, следва да бъдат разширени, така че да обхванат Беларус поради пряката ѝ подкрепа за руското нахлуване в Украйна.
Доставки на оръжие, закрила на бежанците
Освен това в резолюцията се отправя призив към държавите от ЕС да предоставят по-бързо отбранителни оръжия на Украйна в съответствие с член 51 от Устава на ООН, който позволява индивидуална и колективна самоотбрана. Подкрепя се също засиленото сътрудничество на ЕС с Украйна в областта на разузнаването във връзка с продължаващата агресия.
Парламентът също така приветства ангажимента на ЕС да задейства своята Директива за временна закрила, за да се предостави незабавен достъп до закрила на всички украинци, бягащи от войната. Отговорността за приемането на бежанците, пристигащи на външните граници на ЕС, следва да бъде поделена поравно между държавите от ЕС.
Целенасочени санкции срещу лица, премахване на "златните визи“ за заможни руснаци
Евродепутатите изискват бързо да се приемат целенасочени санкции срещу лица, отговорни за корупцията по високите етажи на властта в Русия и Беларус, и срещу олигарси и длъжностни лица, близки до ръководството в двете държави.
В текста се заявява, че държавите членки и съюзническите държави, предоставящи право на пребиваване срещу инвестиции (т.нар. "златни визи“), следва да преразгледат всички бенефициери на такъв статут на пребиваване и да отнемат статута, предоставен на руски лица с висока нетна стойност на активите и на техните семейства, по-специално на лица, свързани със санкционирани лица и дружества.