Сред всички изявления за Украйна в хода на неговата "пряка линия“ най-забележителни бяха думите на руския президент Владимир Путин, че Руската федерация е готова на компромиси в преговорите за прекратяване на войната, пише "Страна.ua".

Разбира се, това може да е просто информационен ход, който да покаже, че "Москва е конструктивна в преговорите, но Киев е против“, отбелязва медията.

Но трябва да се отбележи, че думата "компромиси“ дори се чу от устните на президента на Руската федерация.

Вярно, той отново повтори, че е готов за преговори въз основа на Истанбулските споразумения и неговите юнски условия (където, припомняме, имаше изискване да се прехвърли територията на четирите региона на Украйна под контрола на Руската федерация).

"Въз основа“ обаче не е същото като "дума по дума“. "Въз основа“ е първоначалната позиция на една от страните преди началото на преговорите, която по правило може след това да се промени до известна степен, когато се постигнат компромиси.

А готовността на Путин за тях означава например, че вероятността Руската федерация да се съгласи да прекрати войната по фронтовата линия, без да получи контрол над четири региона, не е нулева. Както и възможността за коригиране на други точки от позицията на Москва.

Въпреки че, разбира се, все още никой не може да каже точно кои от тях Кремъл смята за основни и непроменими и по кои е готов да направи компромис. Освен това това ще зависи пряко, освен всичко друго, от ситуацията на фронта към момента на започване на преговорите.

Вторият момент са изявления относно факта, че Зеленски (както и всички назначени от него лица), според Путин, е "нелегитимен“ и следователно с него не могат да се водят преговори, както и не могат да се подписват споразумения . А "единственият легитимен орган“ е Върховната Рада и нейният председател. Путин е готов да разговаря с тях.

Вярно, той не постави директно оставката на Зеленски от президентския пост като условие за започване на преговори. Той заяви, че могат да се започнат преговори и дори може да се подпише споразумение дори при "режима на Зеленски“, но не и с него. А при него – само ако проведе избори и бъде преизбран.

На практика обаче, ако не говорим за примирие (което може да бъде подписано от всеки упълномощен представител на властите), а за пълноценно мирно споразумение, тогава условията на Путин могат да бъдат изпълнени само по един начин - чрез оставката на Зеленски от поста президент, след което и.д. председател на Радата става държавен глава.

Защото според украинското законодателство само президентът или упълномощено от него лице има право да подписва международни договори от името на Украйна.

Що се отнася до варианта за преизбиране на Зеленски, вероятността за провеждане на избори преди края на войната е близо до нула. Теоретично е възможен сценарий, при който първо се сключва примирие, след което се отменя военното положение в Украйна и се провеждат избори. След което техният победител подписва мирен договор.

Но Путин многократно се е противопоставял на примирието и замразяването на войната, настоявайки за "трайно мирно споразумение с гаранции за сигурност“. Между другото, Зеленски казва за същото.

Следователно най-вероятно Путин продължава да прави изявления за "нелегитимността на Зеленски“, като се опитва да убеди Тръмп, че е нереалистично да се постигне мир без напускането на настоящия президент на Украйна и следователно той трябва да бъде сменен (задача максимум), или просто с цел отслабване на преговорните позиции на Киев, а също и за внушаване на масите, както сега е модерно да се казва, на "наратива“, че "докато Зеленски е президент, няма да има мир, защото Путин не иска да преговаря с него.

Що се отнася до това с кого реално ще се водят преговори и при какви условия ще се сключват някакви споразумения, това няма да бъде решено преди въпросът да стигне до тези преговори. Въз основа на общата военна, вътрешнополитическа и геополитическа ситуация, която се е развила по това време.