Най-малко 100 души загинаха, а стотици други са още в капан в затворена златна мина в Южна Африка
©
Миньорите, които са копаели нелегално в изоставената златна мина в Южна Африка, са починали от глад и дехидратация, след като са били затворени дълбоко под земята в продължение на месеци.
Повече от 500 други все още са в капан, посочват от полицията.
Сабело Мнгуни, говорител на Групата за обединени в действие засегнати от минното дело общности, каза, че мобилен телефон, изпратен с няколко спасени миньори в петък, съдържа два видеоклипа, показващи десетки тела под земята, увити в найлон.
Мнгуни каза, че "минимум" 100 мъже са загинали в мината в северозападната провинция, където полицията за първи път започна операция през ноември, за да изгони миньорите.
Незаконният добив е често срещан в части от богатата на злато Южна Африка, където компании затварят мини, които вече не са печеливши, оставяйки групи неформални миньори да влизат незаконно в тях, за да се опитат да намерят остатъчни находища.
Въпросната мина близо до град Стилфонтейн югозападно от Йоханесбург е сцена на сблъсък между полицията и миньорите, откакто властите за първи път се опитаха да изведат миньорите и да запечатат мината преди два месеца.
Полицията каза, че миньорите отказват да излязат от златната мина от страх за арест, но Мнгуни каза, че са били оставени в капан под земята, след като властите са премахнали въжетата, които са използвали, за да се катерят "в" и "от" мината и са прекъснали хранителните доставки.
Южноафриканското правителство също беше подложено на критики миналата година, когато отказа да помогне на миньорите.
Видеозаписите от мобилния телефон, позволяват да се чуе как мъж казва: "Това е глад. Хората умират от глад. Моля, помогнете ни. Донесете ни храна или ни изведете".
Мнгуни каза, че повече от 500 миньори, които все още са под земята, са на различни места в мината, която е една от най-дълбоките в Южна Африка с дълбочина 2,5 километра (1,5 мили) и има множество шахти, много нива и представлява лабиринт от тунели.
От полицията съобщиха още, че делегации от министерството на полицията и министерството на минералните ресурси ще посетят мината днес.
Южноафриканските власти отдавна се опитват да разбият незаконните миньорски банди, които са известни като "zama zamas“, които имат репутация на агресивни, често въоръжени и част от престъпни синдикати.
Но Мнгуни обясни, че тези конкретни миньори не са престъпници от тази банда, а бивши служители на мини, които са били оставени без работа, когато мините са затворени и са оставени отчаяни.