След тайфуна "Яги" Мианмар е засегнат от тежки наводнения, като според официални лица повече от 230 000 души са принудени да напуснат домовете си.

Управляващата хунта в страната е поискала чуждестранна помощ за смекчаване на последиците, съобщават държавните медии. Столицата Найпидау е сред най-засегнатите райони, пише ВВС.

По данни на военните в страната при наводненията са загинали най-малко 33 души. Държавният ежедневник New Light of Myanmar съобщава, че са създадени няколко временни лагера за подпомагане на жертвите, останали без дом.

Най-мощната буря в Азия през тази година, тайфунът "Яги", вече връхлетя Виетнам, китайския остров Хайнан и Филипините.

Ръководителят на хунтата генерал Мин Аун Хлайнг и други бирмански официални лица са посетили районите на тежките наводнения и са инспектирали спасителните и помощните дейности, съобщават държавните медии.

Според съобщения на Radio Free Asia броят на жертвите е много по-голям, като подкрепяната от САЩ радиостанция твърди, че най-малко 160 души са загинали в наводненията и свлачищата.

Спасителен работник в Таунгу съобщава в събота за BBC Burmese, че повече от 300 души са попаднали в капана на наводненията на източния бряг на река Ситаунг.

"Няма достатъчно лодки, които да ни спасят", заявява спасителният работник.

Учените твърдят, че тайфуните и ураганите стават все по-силни и по-чести в резултат на изменението на климата. Затоплянето на океанските води означава, че бурите придобиват повече енергия, което води до по-висока скорост на вятъра.

По-топлата атмосфера също така задържа повече влага, което може да доведе до по-интензивни валежи.

Голяма част от населението на Мианмар страда от разселване поради тригодишната гражданска война, която според ООН е убила хиляди и е разселила над 2,6 милиона души.