Президентът на Франция Еманюел Макрон и премиерът на Полша Доналд Туск обсъдиха изпращането на миротворческия контингент в Украйна в рамките на среща, на която германският канцлер Олаф Шолц отново не бе поканен, коментират в редакцията на вестник BILD.

Във Варшава очевидно са се състояли неофициални преговори за план за разполагане на мироопазващи сили в Украйна след прекратяването на огъня, според наблюдателите на BILD Алберт Линг и Ангелика Хелеман.

Тази тема вече е обсъждана в кръговете на НАТО и преди, а след посещението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в Париж този план очевидно придоби конкретни черти. Според изданието Politico размерът на контингента вече е определен: 40 000 войници.

Смята се, че тежестта по набирането и поддържането на миротворци ще падне не върху САЩ, а върху Европа. Това означава, че Германия не може да избегне участие. Макрон обаче не покани германския канцлер Олаф Шолц на срещата си с Тръмп в Париж миналата седмица. Шолц също не беше и във Варшава – този път Доналд Туск не пожела да го покани. На този фон изглежда още по-забележително, че нито Шолц, нито неговият основен политически съперник Фридрих Мерц са готови да обсъждат публично "в този момент“ темата за изпращане на германски войски в Украйна.

Действията на Макрон и Туск може да се обяснят с опит да пренасочат вниманието на своите избиратели от вътрешните проблеми към външната политика. За да изглеждат като политици, които оформят европейската политика, те държат Шолц на дистанция, смятат наблюдателите на BILD.