Ново откритие запълва голяма празнина в глобалната карта на находките на кехлибар: за първи път вкаменена смола е открита на Антарктика, съобщава Interesting Eengineering.

Откритието на учени от института "Алфред Вегенер“ и Минната академия на Техническия университет във Фрайберг дава рядък поглед върху праисторическата среда на Антарктика. То показва, че царството на леда някога е било дом на буйни, блатисти гори и дървета, отделящи смола.

Учените изчисляват, че "кехлибарът от остров Пайн" е на около 90 милиона години. Той предоставя уникална снимка на живота в праисторическата Антарктика. Изследователският екип, ръководен от д-р Йохан П. Клагес и д-р Хени Хершел, използва сондажната платформа MARUM-MeBo70 за извличане на седиментни ядра от почти километър дълбочина.

Кехлибарените фрагменти, макар и малки - всеки около милиметър в диаметър, са пълни с ценна информация. Предполага се, че някои от тях вероятно съдържат кора от древно дърво.

"Анализираните кехлибарени фрагменти дават ясно разбиране за условията на околната среда, които са преобладавали в Западна Антарктика преди 90 милиона години“, обяснява Клагес.

Учените отбелязват, че някога това е бил зелен континент, много различен от днешния замръзнал пейзаж.

"Нашата цел сега е да разберем повече за горската екосистема - ако е изгоряла, можем ли да открием следи от живот в кехлибара. Това откритие ни позволява да пътуваме назад във времето“, споделя ученият.

Изследователите са открили доказателства за необичаен поток на смола, защитен механизъм, който дърветата използват, за да се предпазят от наранявания, инфекции или горски пожари. Този кехлибар запазва следи от смолата, произведена от дърветата като защитна бариера, което предполага, че гората е била изгорена или унищожена от паразити.

В допълнение, твърдото, прозрачно и до голяма степен непокътнато качество на кехлибара предполага, че той е бил заровен близо до повърхността на Земята, а не дълбоко под подчвата, където топлината и налягането вероятно биха го унищожили.

Откриването на кехлибара е просто вълнуваща находка; това е важна част от геоложкия и екологичен пъзел, който реконструира климатичната история на Земята. Наличието на кехлибар в Антарктида добавя още едно доказателство, че умерените дъждовни гори са съществували на всеки континент през периода Креда.