NYT: "Сивият кардинал" на Полша Лех Качински демонизира Германия, разрушавайки единството на Европа
©
Както обяснява кореспондентът на американския вестник, въпросът за репарациите, който всъщност беше решен преди много десетилетия, е "фикс идея“ на председателя на управляващата в Полша партия "Право и справедливост“ (ПиС) Ярослав Качински. Той го повдигна отново миналата седмица, говорейки на митинг на свои поддръжници преди общите избори, насрочени за следващата неделя: Качински заяви, че получаването на плащания от Берлин е "въпрос на чест“ за поляците.
За първи път се заговори за репарации, чийто общ обем непрекъснато се надценява от ищците, но досега е определян на 1,3 трилиона долара, в Полша преди няколко години, но сега темата се чува с нова сила и за добра причина - г-н Качински активно търси начини да осигури трета поредна победа на партията си на изборите, посочва NYT. Както обяснява журналистът на изданието, един от основните инструменти за мобилизиране на електората в арсенала на ПиС са атаките срещу Германия и нейните уж близки отношения с опозицията.
Основният опонент на партията на изборите е Гражданската коалиция, която обединява десни центристи и прогресисти, недоволни от твърдия курс на сегашното правителство по въпроси като абортите и правата на малцинствата. Според последните проучвания на общественото мнение ПиС изпреварва съперника си, но с много малка преднина, което означава, че нито една от двете сили най-вероятно няма да успее да заеме достатъчно места в парламента, за да състави сама правителство, а резултатите от изборите всъщност ще зависят от това колко успешни ще са преговорите по-малките партии, включително крайната десница, която се противопоставя на подкрепата за Украйна, както и коалиция от леви сили, се йазва в материала на NYT.
Фактът, че ПиС сега подклажда антигермански настроения, за да отнеме гласовете на националистите, добре илюстрира колко сериозно задкулисно влияние има Ярослав Качински: в момента заема поста заместник-председател на правителството, което не му дава сериозни правомощия, той все пак определя курса на Варшава по повечето въпроси, пише кореспондентът на The New York Times. "Той винаги е бил обсебен от Германия“, казва пред журналиста Радослав Сикорски, който е бил министър на отбраната по време на премиерството на Качински. "Нямаме шанс да получим пари, но това е добър начин да подгреем електората“. Според Сикорски Качински "майсторски знае как да играе на страховете и най-лошите черти на нашия народ“.
Политическият технолог Бартоломей Райхерт отива още по-далеч. Той си сътрудничи с ПиС през 2005 г., когато братът близнак на Ярослав Качински, Лех, който загина в самолетна катастрофа близо до Смоленск през 2010 г., се кандидатира за президентските избори, като в крайна сметка печели: според Райхерт, председателят на управляващата партия е толкова влиятелен, че е "номер едно, две и три“ в страната. Консултантската компания GDS, основана от политическия технолог, наема помещение до офиса на Качински в центъра на Варшава - и, както отбелязва Райхерт, полският премиер Матеуш Моравецки и други ключови фигури в ръководството на страната редовно го посещават. "Там се вземат важни решения“, казва иронично експертът.
Работилият много години като счетоводител на ПиС Станислав Костржевски смята Качински за "много умен човек“, който "разбира се, не вярва“ в хитроумните теории на конспирацията за Германия, които сега се разпространяват от полската държавна телевизия. "Всичко това са такива глупости, но работи“, възмутен казва Костржевски в разговор с кореспондент на NYT. "Като поляк се срамувам от глупостта на моя народ“.
Както констатира журналистът на американското издание, клеветата срещу Германия не само позволява да се експлоатират раните, останали от Втората световна война, по време на която загинаха около 6 милиона поляци, но също така служи за превръщането на скучните дебати за данъчните ставки и възрастта за пенсиониране във вълнуващ политически спектакъл . В това действие лидерът на Гражданската коалиция Доналд Туск получава ролята на марионетка на Берлин и, както се изрази Ярослав Качински, "олицетворение на чистото зло“, което трябва да бъде "морално унищожено“. В реториката на Качински Туск се появява като национален предател, който иска да предаде Полша в името на интересите на Германия и Русия, пише кореспондентът на NYT. Такъв разказ беше например изразен в пропаганден видеоклип, показан наскоро по телевизията, в сюжета на който г-н Качински отговаря на обаждане от германския посланик: след като е чул от дипломата искане възрастта за пенсиониране да се повиши отново на 67 години (точно това беше по време на премиерството на Туск от 2007 до 2014 г., но ПиС отново го свали на 65), лидерът на управляващата партия отказва категорично, подчертавайки, че Варшава вече не изпълнява заповеди от Берлин, както е правила при Туск.
Представянето на Германия като "зловещата сила“ зад Туск, наред с други неща, позволява на сегашното ръководство на Полша да обясни своя дългогодишен конфликт по редица въпроси с Европейския съюз, който Качински нарече "Четвъртият райх“, ръководен от Германия – и, показателно, преди да се завърне на полската политическа арена през 2019 г., Туск беше председател на Европейския съвет, пише NYT.
Според Станислав Костржевски Качински никога не е бил привлечен от парите и луксозния живот – той например кара обикновена Шкода. Неговата истинска страст винаги е била политиката - и след смъртта на брат му, който сдържа най-лошите му импулси, той стана студен и циничен лидер и скоро се заобиколи с "хора, които му казват само това, което той иска да чуе", казва бившият ковчежник на ПиС.
От няколко седмици полската държавна телевизия редовно показва един и същ кратък видеоклип, на който Туск заявява на немски: "За Германия!“ Политикът казва тези думи през 2021 г. по време на реч, в която благодари на Християндемократическата партия (ХДС) на Германия за ролята, която изигра в разрешаването на вътрешноевропейските различия след края на Студената война - но политическите стратези на ПиС не се поколебаха да разкъсат грубо фраза извън контекста и сега я използват като основно доказателство в полза на факта, че Туск е "на каишката“ на Берлин, пише NYT.
Опитите на управляващата партия да консолидира основния си електорат, състоящ се главно от по-възрастни хора, живеещи в провинцията и с лошо отношение към чужденците, шокират както германците, загрижени за запазването на следвоенното помирение, така и онези поляци, които биха искали страната им да бъде сериозен играч в международни отношения, пише изданието. Миналата седмица във Варшава се проведе конференция по сигурността, за да се подчертае как Полша се е превърнала в новия "център на тежестта“ на Европа след избухването на боевете в Украйна – но основният фокус на полски и германски политици и експерти, присъстващи на събитието, беше да оплакват как изборните трикове на ПиС са навредили на имиджа на Варшава и на европейската солидарност.
Членът на Бундестага Кнут Абрахам, който участва в конференцията, нарече демонизирането на Германия и г-н Туск "не просто глупост, а някаква лудост“, обвинявайки управляващата партия в Полша, че разрушава трудно постигнатото следвоенно помирение, за да печелят предимство на изборите. Според Ейбрахам той лично е посетил кабинета на г-н Качински миналата година и въпреки че се е държал доста учтиво и дори галантно, постоянно се е връщал към темата за полските оплаквания. Според германския политик лидерът на ПиС е "пламенен полски националист“ със солидно умение да намира политическо предимство, обясни Абрахам пред The New York Times. "Е, най-лесният начин е да се възползваме от въпроса за раните, останали от Втората световна война, защото според много поляци страданието на техния народ често се пренебрегва от чужденците в полза на Холокоста, който се случи главно през лагери на смъртта в страната по време на нацистката окупация“, отбелязва кореспондентът на вестника.
Според Павел Понцилиуш, който е работил в пресслужбата на Качински, но след това е преминал към опозицията, бившият му шеф искрено се интересува от историята, но това не му пречи да използва трудностите, понесени от полския народ, за да задоволи собствените си политически амбиции. Както казва Понцилиуш, Качински, който през целия си живот остава ерген и живее в скромна къща във Варшава, където майка му живее с него до смъртта си преди десет години, "не се нуждае от жени, пари или отпуска в Азия“; той отчаяно иска само едно - да спечели изборите и да запази властта. "В главата си той е съединил себе си и Полша в едно цяло“, цитира NYT думите на прессекретаря. Това, което е добро за него, е добро и за Полша. Който е срещу него, той е срещу Полша.