Войните в Украйна и Газа, както и кандидатурата на Доналд Тръмп, поставят на изпитание западния съюз. Но започвайки с 80-годишнината от Десантa в Нормандия тази седмица, лидерите имат рядка възможност да демонстрират единство, пише The New York Times.

Тази седмица западните лидери започват необичайна среща на върха, която може да им даде възможност да демонстрират единство пред противниците, които все повече гледат на Запада като на нещо, което трябва да бъде пренебрегнато, игнорирано или дори отхвърлено.

Но докато се събират на ветровитите скали на Нормандия за 80-годишнината от Деня "Д" в четвъртък (6 юни) и пет седмици по-късно във Вашингтон за срещата на върха на НАТО, лидерите ще бъдат подложени на изпитание по редица въпроси, които ги разделят: войните в Украйна и Газа, възходът на Китай и може би най-страшното - бъдещето на Съединените щати.

От една страна, Десантът в Нормандия и НАТО са вдъхновяващи събития: първото е носталгично възпоменание за победата на съюзниците над нацистката тирания, второто е 75 години от създаването на алианса, израснал от пепелта на Втората световна война. Между тях се провеждат мирна конференция за Украйна в Швейцария и среща на върха на лидерите от Групата на 7-те в Италия.

И все пак под гордостта и помпозността ще се крият натрапчиви съмнения, не на последно място за посоката на американската политика. Президентът Байдън ще пътува до Франция и Италия (очаква се да пропусне форума в Швейцария), но той се вмъква в дипломацията на фона на предизборната битка срещу предишния президент Доналд Тръмп, чиято победа през ноември би поставила под въпрос самото оцеляване на съюза, за чието честване западните лидери отделят толкова много време.

Сянката на Тръмп върху събитията е неизбежна. Срещите на върха са съпътствани от осъждането му миналата седмица за фалшифициране на бизнес документи и присъдата му, която е насрочена за 11 юли, последния ден от срещата на НАТО във Вашингтон. Това ще даде на европейските лидери възможност да видят отблизо политическата дисфункция на Америка, дори когато Байдън се стреми да ги обедини срещу руската заплаха.

Тревогата на Запада не се ограничава само до опасенията за САЩ. Опасенията от възраждане на популизма обхващат цяла Европа - от Италия, където десният министър-председател Джорджа Мелони ще бъде домакин на срещата на Групата на 7-те, до Франция и Германия, където лидерите са изправени пред нарастващо недоволство и бурни претенденти вдясно. Очаква се крайно десните партии да се представят силно на изборите за Европейски парламент, които започват в четвъртък (6 юни) и могат да предизвикат разногласия на фона на почитта към героите от Деня "Д".

Пренебрежителното отношение на Тръмп към НАТО - наскоро той заяви, че би насърчил руснаците да правят "каквото си искат" с членовете на алианса, които не плащат справедливия си дял - се очертава като проблем в дебата за това как Западът трябва да се справи с руския президент Владимир В. Путин и със следващата фаза на войната в Украйна.

И въпреки че Тръмп претърпя юридическо поражение миналата седмица, много европейци не могат да се отърсят от усещането, че той все още е на път да си върне Белия дом.