Подпомаганата от Запада Украйна може да излезе победител във войната срещу Русия, но е малко вероятно да успее да си върне цялата загубена територия. В същото време зле обучените войски на Москва обаче не са способни на по-нататъшни значителни териториални придобивки, коментиат в редакцията на американския вестник The New York Times, като се позовава на официални лица от Вашингтон.

"Русия завладя най-проруски настроените части на Украйна през първата година от войната. Американски официални лица казват в лични разговори, че ще бъде почти невъзможно Украйна да си върне цялата територия, но може да настоява за по-голяма европейска интеграция, ако нейните резултати на бойното поле са по-силни“, пише изданието.

Позовавайки се на неназовани американски служители, вестникът отбелязва, че Русия едва ли ще постигне значителни териториални придобивки в Украйна през следващите месеци, въпреки че нейните зле обучени войски се опитват да пробият украинската отбрана, която сега е подсилена със западни боеприпаси.

Освен това, според The ​​New York Times, някои официални лица казват, че дори и без "официално да върне земите си“, Украйна все още може да излезе победител във войната, като се доближи до НАТО и Европа.

"Длъжностните лица, интервюирани за тази статия, говориха при условие за анонимност за класифицирани военни и разузнавателни оценки, позиции на бойното поле и чувствителна дипломация“, пише вестникът.

Въпреки това, пише NYT, американски официални лица признават, че Русия може да "постигне значителен напредък“ (на бойното поле - бел.ред.), ако има "голяма стратегическа промяна“, като разширяване на военната служба и програмата за военно обучение.

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп обеща, че ако бъде избран, ще започне мирни преговори между Русия и Украйна. Въпреки че не е очертал условията на мира, които би искал да постигне, бързите преговори вероятно ще принудят Украйна да отстъпи големи територии и да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО.

Но служители, твърди вестникът, казват, че би било грешка да се изисква преговорите да започнат сега. Около 61 милиарда долара помощ, одобрена от Конгреса през май след месеци на дебат, укрепва украинската отбрана и спира руския териториален напредък.

"През цялата война американските разузнавателни агенции са били много по-песимистично настроени към нейните перспективи от Пентагона, чиито висши офицери са работили в тясно сътрудничество с украинската армия, за да им помогнат да разработят стратегия. Но сега оценките на правителството на САЩ изглеждат по-последователни, когато става въпрос за перспективите на Русия за бойното поле“, отбелязват авторите на статията.