NYT: Украйна може да се възползва от хаоса, предизвикан от Пригожин
©
Засега несигурният статут на "Вагнер“ ще бъде облекчение за украинските войници. Въпреки че има вероятност фронтовите линии в Украйна да останат непроменени в краткосрочен план, в зависимост от това как се развиват събитията в Русия, украинската армия може да успее да се възползва от хаоса и отслабващия морал в редиците на силите на Москва, за да се опита да постигне някои печалби, според независими анализатори и американски служители, говорили пред редакцията на изданието.
Все пак е твърде рано да се определят дългосрочните последици от враждата между Пригожин и руската военна върхушка, предупреждават американски служители. В Бахмут "Вагнер“ изигра огромна роля в кампанията за превземане на източния град - една голяма победа на Москва на бойното поле тази година, и затвърди неспокойния съюз с руската армия – само за да се разпадне, след като градът беше превзет.
"Предишните отношения между "Вагнер“ и руското правителство вероятно са приключили“, обяснява Роб Лий, старши сътрудник в Изследователския институт за външна политика. "Дори това да не се беше случило, не беше ясно дали "Вагнер“ щеше да играе същата роля в тази война, както в битката за Бахмут“.
Интензивните боеве в Бахмут доведоха до огромен брой ранени или убити руснаци през първите месеци на годината, уверяват американски служители. При превземането на града тази пролет силите на "Вагнер“ показаха, че са научили тежки уроци от боевете през последната година, като подобриха тактиката си и направиха много по-трудно за Украйна да създаде силна защита.
Наемниците на "Вагнер“ надвиха над украинските военни, като използваха различни маневри и пращаха вълна след вълна затворници в битките. Но Бахмут бе пирова победа за Пригожин, уверени са в редакцията на изданието.
Градът не е награда, която руските военни смятат за особено важна. Стратегическата му стойност бе допълнително намалена, когато украинските военни превзеха възвишение в периферията на Бахмут, осуетявайки опитите на Русия да използва града като плацдарм за атаки, които биха допринесли за падането на Краматорск – град, който би разширил контрола на Москва над Източна Украйна.
Нещо повече, събитията, които се развиха по време и след превземането на Бахмут, изглежда ускориха разрива между Пригожин и Министерството на отбраната на Русия.
Силите на Пригожин успяха да превземат центъра на града едва след като президентът на Русия Владимир Путин нареди на редовната армия да укрепи войските на "Вагнер“, за да пазят фланговете им от атаки на украинците.
Този приток на руски войски бе ключът към победата на "Вагнер“ и засили значението на армията. Но Пригожин може да е научил различен урок от подкрепата, която спечели от Путин.
След превземането на Бахмут руското министерство на отбраната предприе стъпки за интегриране на "Вагнер“ в по-широката армия, което би намалило властта на Пригожин. Когато Русия принуди всички доброволци, воюващи в Украйна, да подпишат договори с министерството, това означаваше, че Пригожин трябваше да постави силите си под контрола на военните, обяснява Татяна Становая, старши сътрудник от Фондация "Карнеги“.
"Това е една от причините Пригожин да полудее“, казва Становая, "защото той осъзна, че сега е извън Украйна“.
Впоследствие Пригожин стана все по-остър в критиките си към руските военни части и американското, британското и украинското разузнаване започнаха да разработват сценарий, при който допускат той да предприеме настъпателен ход с войските си, за да наложи промяна в Министерството на отбраната. Теорията им бе доказана точно в петък, когато войските на "Вагнер“ се опитаха да поемат контрола над южен руски град. Бунтът приключи също толкова бързо, колкото и започна – на следващия ден, завършвайки с новината, че Пригожин ще спре похода си към Москва и ще приеме изгнание в Беларус.
Кремъл обяви, че войските на "Вагнер“, които не са участвали в бунта, ще имат право да подписват договори с Министерството на отбраната. Тези, които са се присъединили към конвоя, няма да бъдат наказателно преследвани. Изявлението предполага, че "Вагнер“ в сегашния си вид вече няма да съществува.
Въпреки че част от наемниците на Пригожин вероятно ще продължат под контрола на руската армия, едва ли голяма част от бившите му бойци ще искат да се бият под чадъра на руското военно ведомство.
Украйна със сигурност ще се опита да се възползва от хаоса, предизвикан Пригожин, но засега не изглежда руснаците да имат пропуски, които Киев да използва, според американски служители и независими анализатори.
Походът на Пригожин, поне според предварителен анализ, не е довел до напускане на позициите на нито една руска част в Южна или Източна Украйна, за да се притекат на помощ за защита на Москва, обясняват представители на Вашингтон. Докато драмата се разиграваше, войната не спираше: руските сили изстреляха повече от 50 ракети в Украйна преди зазоряване в събота.
"Вагнер“ бе невероятно важен инструмент на руската външна политика, особено в Мали, Централноафриканската република, Сирия и други страни. Въпреки че групата най-вероятно ще бъде трансформирана под контрола на Министерството на отбраната на Русия, не е сигурно, че Кремъл ще я остави да изчезне като ефективна бойна сила.
А Пригожин може да извади нов коз, който все още не е изиграл.