Високопоставен руски генерал (Сергей Владимирович Суровикин) е знаел предварително за плановете на Евгений Пригожин да се разбунтува срещу руското военно ръководство, според американски служители от разузнаването, запознати  с въпроса, което повдига въпроси за това каква подкрепа е имал водачът на наемниците в най-високите редици, пише New York Times.

"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на авторите му.

Длъжностните лица са заявили, че се опитват да научат дали ген. Сергей Суровикин, бившият висш руски командващ в Украйна, е помогнал за планирането на действията на Пригожин които представляват най-драматичната заплаха за президента Владимир В. Путин през неговите 23 години на власт.

Генерал Суровикин е уважаван военен командир, който помогна за укрепването на отбраната по бойните линии след контранастъплението на Украйна миналата година, са заявили анализатори. Той е сменен като висш командир през януари, но запази влияние при воденето на военни операции и остава популярен сред войските.

Американски служители също са заявили, че има признаци, че други руски генерали може също да са подкрепили опита на Пригожин да смени ръководството на Министерството на отбраната със сила. Настоящи и бивши американски служители са заявили, че Пригожин не би започнал своя бунт, освен ако не вярва, че други на власт ще му се притекат на помощ.

Ако генерал Суровикин е замесен в събитията от миналата седмица, това щеше да е последният признак на вътрешните борби, които характеризират руското военно ръководство от началото на войната на Путин в Украйна и би могло да сигнализира за по-широко разделение между поддръжниците на Пригожин и двамата висши военни съветници на Путин: Сергей К. Шойгу, министър на отбраната, и ген. Валери В. Герасимов, началник на генералния щаб.

Путин сега трябва да реши, заявяват служители, дали смята, че генерал Суровикин е помогнал на Пригожин и как трябва да отговори.

Във вторник руското вътрешно разузнаване заяви, че оттегля наказателните обвинения за "въоръжен бунт“ срещу Пригожин и членове на неговата група. Но ако Путин открие доказателства, че генерал Суровикин е помагал по-пряко на Пригожин, той няма да има друг избор освен да го отстрани от командването си, са заявили служители и анализатори.

Някои бивши служители са посочили, че Путин може да реши да задържи генерал Суровикин, ако заключи, че е знаел за плановете на Пригожин, но не му е помогнал. Засега анализатори смятат, че Путин изглежда възнамерява да припише бунта единствено на Пригожин.

"Путин не е склонен да  заменя хората“, е заявил Александър Баунов, старши сътрудник в Евразийския център "Карнеги Русия“. "Но ако тайните служби поставят файлове на бюрото на Путин и ако някои файлове замесват Суровикин, това може да се промени.“

Високопоставени американски служители предполагат, че съюзът между генерал Суровикин и Пригожин може да обясни защо Пригожин е все още жив, въпреки че превзе голям руски военен център и нареди въоръжен марш към Москва.

Американски служители и други, интервюирани за тази статия, са говорили при условие за анонимност, за да обсъдят чувствителна разузнавателна информация. Те са подчертали, че голяма част от това, което САЩ и техните съюзници знаят, е предварително. Американски служители са избягвали да обсъждат бунта публично от страх да не подхранват твърденията на Путин, че безредиците са дирижирани от Запада.

Все пак американските служители имат интерес да разпространят информация, която подкопава авторитета на генерал Суровикин, когото те смятат за по-компетентен и по-безмилостен от другите членове на командването. Отстраняването му несъмнено би било от полза за Украйна, чиито войски, подкрепяни от Запада, предприемат нова контраофанзива, която има за цел да се опита да си върне територията, завзета от Москва.

Руското посолство не е отговорило на искане за коментар от страна на медията.

Генерал Суровикин се обяви против бунта, когато той стана публичен 23 юни, във видео, което призова руските войски в Украйна да запазят позициите си и да не се присъединяват към въстанието.

"Призовавам ви да спрете“, е призовал генерал Суровикин в съобщение, публикувано в Telegram. "Врагът просто чака вътрешнополитическата ситуация да се влоши у нас".

Но един бивш служител е нарекъл това съобщение подобно на "видео със заложници“. Езикът на тялото на генерал Суровикин е подсказвал, че му е неудобно да осъди бивш съюзник, който споделя мнението му за руското военно ръководство, е заявил бившият служител.

Имало е и други признаци на колебаеща се лоялност във висшите редици. Друг руски генерал, генерал-лейтенант Владимир Алексеев, отправи собствено видеообръщение, наричайки всякакви действия срещу руската държава "удар в гърба на страната и президента“. Но часове по-късно той се е появил в друго видео, разговаряйки с Пригожин в руския град Ростов на Дон, където бойците на "Вагнер" превзеха военни съоръжения.

"Случиха се твърде много странни неща, които според мен предполагат, че е имало тайно споразумение, което все още не сме разбрали“, е заявил Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия, в телефонно интервю.

"Помислете колко лесно е да превземем Ростов“, е заявил  Макфол. "Навсякъде в Русия има въоръжена охрана и изведнъж наоколо няма никой, който да направи нещо?“

Независими експерти и американски и съюзнически служители са заявили, че Пригожин изглежда е вярвал, че големи части от руската армия ще се съберат на негова страна, докато конвоят му се придвижва към Москва.

Пригожин е работил с генерал Суровикин по време на военната намеса на Русия в Сирия и го описва като най-способния командир в руската армия. Бивши служители са съобщили, че генерал Суровикин не подкрепя отстраняването на  Путин от власт, но изглежда се е съгласил с Пригожин, че ген. Шойгу и ген. Герасимов трябва да бъдат освободени от длъжност.

"Суровикин е награден генерал със сложна история“, е заявила Дара Масикот, старши политически изследовател в RAND Corporation (американски мозъчен тръст с нестопанска цел за глобална политика и изследователска дейност). "Той се смята, че е уважаван от войниците и е смятан за компетентен.“

Генерал Суровикин и Пригожин, и двамата се противопоставиха на ген. Шойгу и ген. Герасимов за тактиката, използвана в Украйна. Въпреки че цялостното представяне на руската армия във войната е широко приемано като незадоволително, анализаторите приписват на генерал Суровикин и Пригожин малкото успехи на Русия.

В случая на генерал Суровикин този ограничен успех е професионално управляваното изтегляне на руските войски от Херсон, където те са почти обкръжени миналата есен и отрязани от доставки. Въз основа на прихващане на комуникации, американски служители са заключили, че разочарованият генерал Суровикин представлява твърдолинейна фракция от генерали, възнамеряващи да използват най-строгите тактики срещу украинците.

По същия начин, наемниците на "Вагнер" на Пригожин постигнаха известен успех в превземането на източния град Бахмут след деветмесечна битка, в която, според преброяването на Пригожин, са убити около 20 000 войници на "Вагнер". Американски служители и военни анализатори са посочили, че десетки хиляди войници са загинали в битката за Бахмут, сред които войници на "Вагнер", които са  бивши затворници с малко обучение, преди да бъдат изпратени на война. Пригожин често се оплакваше, че висши служители на руската отбрана и военни не снабдяват войските му с достатъчно оръжия.

Цялата военна кампания на Русия в Украйна се характеризира с музикални столове на сменящи се генерали. Миналата есен, когато генерал Суровикин е назначен да ръководи усилията на руската армия в Украйна, той е вторият човек, който получи поста, заменяйки генерал, който издържа едва месец. Генерал Суровикин не издържа много по-дълго, но се представи много по-добре през седмиците си начело.

Въпреки това през януари генерал Суровикин е понижен в длъжност и  Путин прехвърли директното командване на войната на генерал Герасимов, който обеща да върне руските сили в офанзива. Понижаването на генерал Суровикин, според военни и руски анализатори, се възприема от мнозина като удар по Пригожин.