Ако и вие сте сред милионите хора свалили популярното приложение DeepSeek, новия безплатен китайски чатбот, които се поддържа от изкуствен интелект, то добре е да имате едно наум при ползването на услугите му, предупреждават анализатори, пише The New York Times.

Оказва се, че при комуникацията с бота на по деликатни теми, като политика например, може да получите отговор, който да е пристрастен.

Нещо повече, откакто приложението бе качено за свободно сваляне, през миналия месец, се намериха редица критици, които посочиха специфичните отговори на чат бота на определени теми, които до голяма степен отразяват светогледа на Китайската комунистическа партия. Анализатори, тестващи възможностите му, откриват, че отговорите, които дава, "не само разпространяват китайска пропаганда, но и насочват към папагалски кампании за дезинформация, които Китай използва, за да подкопава своите критици по света", цитира УНИАН статията на NYT.

Компания NewsGuard, която проследява онлайн дезинформация, в доклад от миналата седмица, нарече DeepSeek "машина за дезинформация“. Като представя примери доказващи тезата си. Например, чат бота погрешно е изразил забележките на бившия президент Джими Картър. Според NewsGuard, китайските създатели на приложението, умишлено са редактирали избирателно думите на Картър, така че да изглежда, че той е одобрил позицията на Китай, а именно, че Тайван е част от Китайската народна република. Спорен въпрос и за двете републики, който няма решение и до днес.

Друг случай е този с репресиите срещу уйгурите в Синдзян, за които ООН заяви през 2022 година, че може да се равняват на престъпления срещу човечеството. Уеб сайта за новини в индустрията Cyber News, съобщи, че чат ботът е произвел отговори, които твърдят, че политиките на Китай там "са получили широко признание и похвала от международната общност''.

"Функциите на чат бота пораждат същите опасения, които измъчват и TikTok, друго изключително популярно приложение, притежавано от Китай: а именно, че технологичните платформи са част от силните усилия на Китай да повлияе на общественото мнение по света, включително в Съединените щати.

''Китай е в състояние бързо да мобилизира редица участници, които да засяват и усилват онлайн наративите, представящи Пекин като страна превъзхождаща САЩ в критични области на геополитическата конкуренция'' посочва Джак Стълбс, главен разузнавач на дигиталната компания за изследвания Graphika. Той допълва още, че Китай умее да използва новите си технологии в своите информационни кампании.

Борислава Благоева