Петият президент на Украйна Петро Порошенко заявява е интервю за New York Times, че мирните преговори с Русия биха протекли по-гладко, ако опозицията се присъедини към правителството.

Според вестника започването на мирните преговори, водени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, които откриха перспективи за прекратяване на огъня и провеждане на избори, е довело до възобновяване на политическата борба в Украйна.

"Украинските политици маневрират вътре в страната и се обръщат зад кулисите към администрацията на Тръмп, която не крие презрението си към Зеленски. Петро Порошенко заявява, че най-добрият начин да се улеснят мирните преговори е да се включат опозиционни фигури в правителството. По-рано Порошенко изложи идеята за преразглеждане на политиката на Украйна и формулиране на политиката на Украйна. Той се върна към това предложение след спорната среща на Зеленски с президента Тръмп в Овалния кабинет и призива на сенатор от Републиканската партия за неговата оставка“, пише вестникът.

"Нямаме друга възможност освен коалиция на националното единство, правителство на националното единство“, заявява Порошенко в интервюто. - "Трябва да имаме единство в парламента и да демонстрираме единство в страната. А резултатът от това решение трябва да бъде прекратяване на войната. Не е лесно да се справиш с Тръмп. Но сега е време за дипломация“, се посочва в статията.

Тайни преговри с опонентите на Зеленски: Politico научи подробности

Отбелязва се, че президентът Володимир Зеленски "не е проявил интерес към формиране на коалиция, която да включва опозиционни фигури. Вместо това неговото правителство засили натиска върху опонентите си от страна на правоохранителните органи и службите за сигурност“.

New York Times припомня, че през януари Съветът за национална сигурност и отбрана наложи санкции на Порошенко, който все още твърди, че преговорите могат да получат тласък, ако Зеленски позволи на политическите опоненти да се присъединят към правителството, като се има предвид, че Тръмп нарече Зеленски "диктатор без избори“.

Порошенко заявява, че не е съгласен с тази оценка, но критикува Зеленски за санкциите, които той нарича "катастрофални, противоконституционни и извънсъдебни“. По думите му, ако бъде арестуван, той ще заяви, че "Украйна е на път към диктатура".

Според социологическите проучвания Порошенко има малки шансове да спечели президентските избори. Той неизменно се класира на трето или дори по-ниско място, след Зеленски и бившия главнокомандващ на въоръжените сили Валери Залужни.

"Политическите анализатори смятат, че Порошенко може да се опита да сформира предизборен съюз с генерал Залужни, който работи като посланик във Великобритания и е много популярен в Украйна. Самият Залужни досега е запазил мълчание по отношение на политиката“, пише вестникът.

В интервюто Порошенко също така подчертава, че се е срещнал със Залужни в Лондон, но отказва да разкрие подробности за разговорите им. Помощникът на Порошенко заявява, че той е получил с автограф екземпляр от биографията на генерала "Железният генерал“.