Главният изпълнителен директор на Meta се оттегли от подхода си mea culpa (моя вина) и заяви на хората, че иска да се върне към първоначалното си разбиране за свободата на словото. Няма извинение, след като реши да премахне проверката на факти и обяви, че ще замени работата на проверителите със система за бележки на потребителите, пише The New York Times.

През ноември 2016 г., когато Facebook беше обвиняван за потока от фалшиви новини и конспиративни теории, които се завъртяха около първото избиране на Доналд Тръмп, Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на социалната мрежа, написа извинителен пост.

В съобщението си Зукърбърг обяви серия от стъпки, които планира да предприеме, за да се справи с невярната и подвеждаща информация във Facebook, като например да работи с проверяващи фактите.

"Изводът е: ние приемаме дезинформацията сериозно“, написа той в личен пост във Facebook. "Има много уважавани организации за проверка на фактите“, добави той, “и въпреки че сме се свързали с някои от тях, планираме да се учим от много други.“

Осем години по-късно Зукърбърг вече не се извинява. Във вторник той обяви, че Meta, компанията майка на Facebook, Instagram, WhatsApp и Threads, прекратява програмата си за проверка на факти и се връща към корените си, свързани със свободата на изразяване. Системата за проверка на фактите е довела до "твърде много цензура“, заяви той.

Това беше последната стъпка в трансформацията на Зукърбърг. През последните години главният изпълнителен директор, който вече е на 40 г., се оттегли от подхода си mea culpa към проблемите в своите социални платформи. Изнервен от това, което на моменти изглеждаше като непрестанна критика към компанията му, той заяви пред близки до него ръководители, че иска да се върне към първоначалното си разбиране за свободата на словото, което включва по-свободна намеса при модерирането на съдържанието.

Зукърбърг е променил формата на Meta, докато е извършвал промяната. Изчезна инструментът за прозрачност CrowdTangle, който позволяваше на изследователи, учени и журналисти да наблюдават конспиративни теории и дезинформация във Facebook.

Екипът на компанията за интегритет на изборите, който някога беше разгласяван като група от експерти, фокусирани единствено върху проблемите около гласуването, беше сгънат в общ екип за интегритет.