NYT: На украинските пилоти не е разрешено да се обучават на F-16 в Европа
©
Подновеният натиск от страна на Великобритания и Нидерландия да се осигурят на Украйна изтребители F-16 разкри най-новата линия на разлом между западните съюзници, които многократно спориха за предаването на по-мощни оръжия на Въоръжените сили на Украйна. В резултат на САЩ се е наложило на няколко пъти да се изправят неохотно срещу някои от най-близките си съюзници на Стария континент, коментират в редакцията.
Няколко страни от Европейския съюз са готови да предадат своите F-16 на Украйна. Но администрацията на американския президент Джо Байдън, която трябва да одобри всякакъв вид трансфери на произведените в Америка самолети, остава на мнение, че Украйна не се нуждае от скъпите самолети.
Нежеланието на Вашингтон да даде разрешение за обучение би ограничило сериозно предложенията на новата европейска коалиция, която цели да помогне на Украйна да получи F-16 - независимо дали в настоящия конфликт или за защита срещу всякакви бъдещи агресии от страна на Москва.
"Това, което наистина е важно тук, е да дадем сигнал на Русия, че ние като държава нямаме философски или принципни възражения срещу предоставянето на Украйна на необходимите й способности, в зависимост от това какво се случва на бойното поле“, подчерта по-рано британският министър на отбраната Бен Уолъс. "Зависи от Белия дом да реши дали иска да предостави тази технология“, допълни министърът.
Във Вашингтон високопоставен американски служител призна, че администрацията на Байдън все още не е склонна да изпрати на Украйна свои собствени F-16, отчасти защото цената на самолета би погълнала твърде много от вече намаляващите средства за Киев. Вместо това администрацията е фокусирана върху изпращането на други американски оръжия към Украйна навреме за дългоочакваното контранастъпление срещу Русия. Във всеки случай самолетите, дори да бъдат предоставени, няма да достигнат бойното поле поне месеци – а дотогава се очаква офанзивата на ВСУ да е започнала, допълни източникът на изданието.
Това не е първият път, в който Вашингтон се съпротивлява на исканията на съюзниците да изпрати по-мощни и сложни оръжия на Украйна. Във всеки случай позицията на САЩ се е обръщала в предходните месеци. Това позволи на Украйна да получи HIMARS, танкове Abrams и системите за противовъздушна отбрана Patriot, припомня вестникът.