Изпращането на европейски мироопазващи сили в Украйна ще бъде основна тема на обсъждане на Мюнхенската конференция по сигурността. Тя ще се проведе тази седмица, на 14-16 февруари, пише The New York Times.

Изданието припомня, че перспективата за мирно споразумение между Украйна и Русия е довела до активно обсъждане на възможността за изпращане на европейски войски в Украйна, които да наблюдават прекратяването на огъня и да помогнат за възпирането на Русия от евентуално повторно нахлуване. Все още обаче няма конкретни инициативи, а и не е ясно дали руският президент Владимир Путин би се съгласил на това.

"Тази тема вероятно ще бъде основна тема на обсъждане тази седмица на ежегодната Мюнхенска конференция по сигурността, в която ще участват вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио“, пише вестникът.

Франция, Великобритания и балтийските държави вече повдигнаха въпроса за изпращането на свои миротворци в Украйна. В същото време германски официални лица смятат тази идея за прибързана.

NYT признава, че без участието на американски войници и военна техника в подобна инициатива европейските войски ще бъдат изложени на сериозен риск и дори могат да бъдат нападнати от Русия.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ако Украйна не бъде приета в НАТО, ще са необходими до 200 000 чуждестранни войници, за да се гарантира нейната сигурност. Според изданието обаче анализаторите смятат тази цифра за твърде висока, тъй като тя е например три пъти по-голяма от размера на британската армия.

Според Лорънс Фридман, почетен професор по военни науки в Кралския колеж в Лондон, една истинска възпираща сила обикновено изисква "повече от 100 000 военнослужещи на мисия“ за редовни ротации и извънредни ситуации.

В същото време бившият британски посланик в Русия Антъни Брентън подчертава, че европейската готовност "да се направи нещо полезно за Украйна“ без САЩ е важна, за да се гарантира, че Европа ще има място на масата.