NYT: Илон Мъск се превърна в агент на геополитическия хаос
©
През последните месеци Мъск се прояви като нов, хаотичен актьор на сцената на глобалната политика. Въпреки че много милиардери обичат да публикуват "туитове“ за световните проблеми, никой от тях не може да се доближи до влиянието и способността на Мъск да създава проблеми. Това продължава да се забърква в ситуации, дори след като е бил съветван да не го прави, и вече е оставил след себе си множество каши, отбелязва изданието.
Макар по-голямата част от богатството на Мъск идва от дела му в компанията за електрически автомобили Tesla, влиянието му произтича до голяма степен от компанията Space X, която управлява сателитната мрежа Starlink. Тя може да излъчва интернет услуги към зони на конфликти и геополитически горещи точки и се превърна в основен инструмент на украинската армия
Влиянието на Мъск ще нарасне още повече, ако планираната от него покупка на "Туитър“ бъде финализирана в петък, както той обеща. Самият той се определи като "абсолютист на свободата на словото“ и се очаква да модерира съвсем леко съдържанието в "Туитър“.
Неговите критици - а те са много - се притесняват, че е трудно да се отделят мненията на Мъск от неговите бизнес интереси, особено когато става въпрос за Tesla, производството на която става все по-зависимо от Китай.
"Технологиите станаха централни за геополитиката“, казва Карън Корнблу, директор на Германския фонд "Маршал“, геополитически мозъчен тръст, и бивш съветник на президента на САЩ Барак Обама. "Всичко е някак очарователно и объркано, а в центъра е Илон Мъск“.
В някои случаи Мъск е истински благодат. Когато той осигури достъп до интернет на Starlink в Украйна по-рано през годината и финансира поне част от хардуера и услугата, той оборудва както цивилни, така и войници с изключително важно средство за комуникация по време на продължаващия конфликт с Русия.
Но съобщенията, които той изпрати, също предизвикаха проблеми. Миналата седмица в публикация в "Туитър“ той предупреди, че не може "безкрайно“ да финансира използването на Starlink от Украйна.
В края на миналия месец Мъск присъства на частно събитие в Аспен, наречено The Weekend. Организирано отчасти от бившия главен изпълнителен директор на Google и правителствен съветник Ерик Шмид, събитието събра бизнес и политически лидери на САЩ, включително председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси, бившия вицепрезидент Ал Гор и бившия председател на Съвета на началник-щабовете Джоузеф Дънфорд.
По време на обяд, под шатра на голф игрище, Мъск "излезе на сцената“ за задълбочен разговор с бизнесмена милиардер Дейвид Рубенщайн, според двама души, присъствали на събитието и пожелали анонимност.
В края на разговора, за изненада на мнозина от присъстващите, Мъск предложи мирен план за войната в Украйна, който ще позволи на Русия да анексира част от територията на страната.
Идеята възмути мнозина на събитието, според присъстващите. На следващия ден Джейк Съливан, съветникът по националната сигурност на президента Джо Байдън, изнесе видео разговор на събитието и повдигна въпроса за мирния план на Мъск. Съливан не коментира забележките на милиардера на събитието, според говорител на Съвета за национална сигурност. Въпреки това Мъск разкри своя план 10 дни по-късно в "Туитър“. Кремъл публично подкрепи идеята.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски и неговите помощници обаче се разгневиха от плана на Мъск. Но неговите променящи се позиции ги поставят в затруднение: терминалите на Starlink се превърнаха в решаващо средство за комуникация за украинската армия.
В средата на септември, докато армията напредваше в южните територии, окупирани от Русия, тя загуби достъп до Starlink в някои райони близо до фронтовите линии, разкриха четирима души, запознати с въпроса. Двама от тях твърдят, че Мъск е "географизирал“ услугата, така че да е достъпна само в определени области. Не беше ясно защо системата даде проблем, подчертават от редакцията.
Мъск е обсъдил въпроса както с украинското правителство, така и с това на САЩ в опит да определи местата, където армията ще има достъп до Starlink. Говорител на Съвета за национална сигурност каза, че съветът, Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите и "служители от правителството на САЩ са говорили със Starlink и са отговорили на въпроси относно политиката на САЩ, както правим с всички компании“.
Този месец Мъск внесе още повече несигурност в Украйна, като каза, че не може да продължи да плаща за услугата на Starlink в страната. Всъщност САЩ, Великобритания и Полша са тези, които плащат на SpaceX поне за част от стойността на услугата Starlink, според документ, очертаващ разходите, с който разполагат в редакцията на The New York Times.
"Той трябва да реши дали Starlink е търговска услуга, която понякога предоставя животоспасяваща технология на своите клиенти, или услуга, която е силно зависима от геополитическите интереси на нейното ръководство и следователно е ненадеждна за клиенти, които имат опасения относно националната сигурност“, казва Димитри Алперович, съосновател на Silverado Policy Accelerator, геополитически мозъчен тръст във Вашингтон.
Докато беше в Аспен, Мъск също се намеси в размирици в Иран.Тъй като протестите се разпространиха в цялата страна и властите отговориха, като блокираха достъпа до интернет в някои райони, той изглежда се притече на помощ. "Активиране на Starlink“, каза той в съобщение в "Туитър“, след като правителството на САЩ вдигна някои санкции, които ограничаваха способността на американските технологични компании да работят в Иран, за да могат да помагат на протестиращите.
Starlink предложи потенциал за заобикаляне на правителствената блокада на наземните интернет връзки, които оставиха иранците в редица градове офлайн.
Но както много иранци скоро научиха, обещанието на Мъск не издържа. Той не каза и дума за това какво е необходимо, за да стартира Starlink, колко време ще отнеме и защо ограниченията на иранското правителство биха направили почти невъзможно предлагането на услугата широко в Иран.
Докато Starlink остана недостъпен в Иран, хакери, за които се смята, че имат връзки с правителството, започнаха фишинг кампания, изпращайки съобщения в каналите на социалните медии с връзки, за които се твърди, че осигуряват достъп до Starlink, според Амир Рашиди, експерт по цифрови права от Иран. Вместо да предоставят достъп до сателитната система на Мъск, връзките се оказаха злонамерен софтуер, който поглъща информация от телефоните на потребителите, поясни Рашиди, който е анализирал най-малко пет версии на зловредния софтуер.
Достъп до интернета на Starlink вече е налице в Иран с оборудване, пренесено контрабандно през границата му, казва Рашиди. Това създава допълнителни опасения, че властите ще могат да идентифицират предадените данни, тъй като сателитните сигнали може да бъдат проследени до лица на земята.
Рашиди, който избяга от страната през 2009 г., похвали Мъск за опита му да помогне, но подчерта, че тактиката му е "много безотговорна“.
Наскоро Мъск навлезе също в може би най-деликатната геополитическа гореща точка в света: Тайван.
Напрежението между Китай и Тайван представлява големи рискове за бизнес империята на Мъск. Tesla управлява производствено съоръжение в Шанхай, което произвежда до 50 процента от новите автомобили на компанията. Правителството в Пекин строго контролира начина, по който западните компании оперират в страната, а наблюдателите отдавна се притесняват как зависимостта на Tesla от Китай може да повлияе на политическите позиции на Мъск.
Този месец милиардерът потвърди, че е бил изправен пред натиск от страна на Пекин, когато каза пред The Financial Times, че китайското правителство е дало да се разбере, че не одобрява предлагането на интернет услуга Starlink в Украйна. Пекин потърси гаранции, че той няма да предлага услугата в Китай.
Тогава Мъск предложи начин за облекчаване на напрежението: предаване на част от контрола над Тайван на Китай.Коментарът, който рязко скъсва с политиката на САЩ и техните съюзници, предизвика незабавен отговор от тайванските политици.
В телефонно интервю за The New York Times, Чао Тиен-Лин, член на Демократическата прогресивна партия и на комисията по външни работи и отбрана на тайванската законодателна власт, призова Мъск да оттегли изявлението си. "Ако не го направи, аз искрено ще посъветвам не само Тайван, но и всички потребители в страните с либерална демокрация да бойкотират Tesla и свързаните с нея продукти“, каза той.
Според някои ако избухне военен конфликт между двете страни, тайванците, подобно на украинците, може да призоват Мъск да осигури спешни средства за комуникация със сателитен интернет. Но предвид публичната позиция на Мъск относно ситуацията и връзките с Китай, Starlink може да не е жизнеспособна опция.