НАТО настоява за общи стандарти за справяне с недостига на боеприпаси за Украйна
©
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди през февруари, че Киев изразходва снарядите много по-бързо, отколкото западните страни могат да ги произвеждат. Стартирането на украинска контраофанзива със сигурност ще доведе до още по-голямата им употреба.
Но липсата на единни стандарти сред различните производители възпрепятства потока от доставки на боеприпаси.
"Става дума за ускоряване на процеса на стандартизация на НАТО, за да се осигури по-безпроблемно снабдяване, което ще помогне за предотвратяване на бъдещи забавяния и недостиг“, поясни представител на НАТО пред агенцията.
Сред поканените на срещата са BAE Systems, турският производител на дронове Baykar, General Dynamics, холдингът KNDS, представител на производителя на Leopard 2 KMW и френската компания Nexter, Kongsberg, Leonardo, Lockheed, MBDA, Mesko, Nammo и Northrop Grumman.
НАТО преговаря с представители на индустрията за увеличаване на отбранителната продукция от миналата година, но това е първият път, в който Алиансът организира среща на толкова високо ниво. Тя ще се състои в кулоарите на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел на 15-16 юни.
Дискусиите в четвъртък ще се съсредоточат върху това как да се увеличат доставките на артилерийски снаряди, средствата за противовъздушна отбрана и прецизно насочваните боеприпаси, както и ракетите с голям обсег като британската Storm Shadow.
Търсенето на 155-милиметрови артилерийски снаряди рязко нарасна след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Но запасите на съюзниците за собствената им отбрана пресъхнаха след доставките за Украйна.
Докато НАТО налага стандарти за патрони за малки оръжия като щурмови пушки, позволявайки на всички съюзнически сили да използват взаимно боеприпасите си, нещата не са толкова прости с артилерийските снаряди. Въпреки че някои големи държави от НАТО са се споразумели за конкретни стандарти за 155-милиметрови снаряди за гаубици, често са необходими допълнителни изчисления, за да се удари цел с необходимата точност, казват експерти.
Говорител на НАТО пояснява, че самите компании се интересуват от производството на боеприпаси, които могат да бъдат пуснати в експлоатация от множество държави, като се очакват поръчки на стойност милиарди евро, докато войната в Украйна продължава.
Източник от отбранителната индустрия приветства стремежа на НАТО за повече стандартизация и го нарече "отдавна закъснял".
"Ако националните правителства успеят да се откажат от националните стандарти и да се споразумеят за общи стандарти на НАТО, по-специално по отношение на боеприпасите, това би било драматична промяна“, коментира един от източниците на агенцията.
Стандартизацията би била полезна и за 120-милиметровите танкови снаряди.
"Това би променило играта. Можете да търсите 120-милиметрови снаряди по целия свят – защото тези, които пасват на Leopard, ще работят и с Abrams“, допълни той.
НАТО обаче може да срещне съпротива от страна на производителите на боеприпаси, тъй като подобен ход може да увеличи конкуренцията и да намали цените.
"Зад целия проблем с боеприпасите стоят тежки бизнес интереси“, обяснява друг източник от индустрията.
"Компаниите печелят пари от факта, че боеприпасите не са взаимозаменяеми, че могат да доминират своите национални пазари със своите боеприпаси“, добави той.
Стремежът към по-голяма стандартизация идва в критичен момент, когато отбранителните компании вече виждат много по-големи поръчки на хоризонта, тъй като на срещата на върха във Вилнюс през юли НАТО ще увеличи изискванията за количеството боеприпаси, които съюзниците трябва да складират.
Повече от година война в Украйна доведе до силно изразходване на националните резерви. Преди това много страни от НАТО бяха изчерпали своите запаси, тъй като правителствата смятаха войните на изтощение с големи артилерийски битки за от явлението от миналото.
"Ще отнеме шест до десет години, преди всички складове за боеприпаси в Европа да бъдат пълни отново“, увери изпълнителният директор на Rheinmetall Армин Папергер.
Rheinmetall е един от най-големите производители на артилерийски боеприпаси и ще увеличи производствения си капацитет до 600 000 от 450 000 155-милиметрови снаряда годишно.