НАТО е готово да действа, за да спаси мира в Косово, призовава за деескалация
©
Той е отбелязал, че КФОР остават ангажирани с изпълнението на своя мандат съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН и че НАТО е изпратило допълнителни войски в провинцията, за да посрещне по-добре предизвикателствата.
Около 30 мироопазващи войници на НАТО, защитаващи три кметства в Северно Косово, са ранени при сблъсъци със сръбски протестиращи късно през май, други петдесет и двама от протестиращите също са ранени, допълва Reuters.
НАТО, което пази Косово от края на войната през 1999 г., реши да разположи допълнителни 700 войници и да постави друг батальон в повишена бойна готовност, с което силата му достигна около 4511.
"Планираме да се изправим пред всякакви обстоятелства. Това е причината да получим допълнителни сили. Ние не реагираме, ние действаме“, e заявил командващият войските на НАТО.
Той е допълнил, че ситуацията остава много напрегната, въпреки относителното спокойствие през последните дни.
"Няма военно решение в този момент, защото единственият начин за разрешаване на тази ситуация е политическо решение, което се основава на волята на двете страни да нормализират отношенията си. Но първо да се намали ескалацията“, е заявил Ристуча.
Северната част на Косово, която е населена предимно с етнически сърби, е свидетел на най-лошото напрежение, откакто страната обяви независимост от Сърбия през 2008 г.
Насилието избухна миналия месец, след като етнически албански кметове встъпиха в длъжност след местни избори, на които избирателната активност е само 3,5%, след като сърбите, които формират мнозинството в региона, бойкотираха вота.
Съединените щати и Европейският съюз призоваха премиера Албин Курти да оттегли кметовете и да премахне специалната полиция, използвана за тяхното поставяне.
Курти отправи свои собствени искания и нещата допълнително ескалираха миналата седмица, когато Сърбия арестува трима косовски полицаи в граничната зона при спорни обстоятелства и нареди продължително задържане за един месец.
Косово твърди, че тримата са арестувани на територията му от сръбски служители, които са преминали границата. Белград твърди, че те са задържани в Сърбия.
"Тук сме, за да избегнем влошаване на ситуацията и да намалим напрежението...Единственият начин за деескалация зависи от политическата воля и на двете страни“, допълва Ристуча.
Около 50 000 сърби, които живеят в северната част, отказват решението на Прищина и смятат Белград за своя столица.