Молдова планира да въведе временни ограничения върху вноса на зърнени и маслодайни семена от Украйна. Това съобщи министърът на земеделието Владимир Болеа на среща с ръководителя на делегацията на ЕС в Молдова Янис Мажеикс, съобщава NewsMaker.

Както отбелязват от Министерството на земеделието, Болеа е заявил на дипломата за "намерението на министерството временно да приложи мерките, които някои страни от ЕС са въвели по отношение на вноса на зърнени и маслодайни семена от Украйна“.

Той е заявил още, че правителството възнамерява да компенсира земеделските производители за акциза върху дизеловото гориво, което използват, и да субсидира разходите за продукти за растителна защита и торове.

Медията припомня, че по-рано Асоциацията на молдовските фермери призова Министерството на земеделието временно да ограничи вноса на украински селскостопански продукти. Според молдовските фермери временното ограничаване на вноса на украински продукти, въведено в някои страни от ЕС, ще доведе до увеличаване на тези продукти в Молдова. От Асоциацията твърдят, че сривът в цените на зърното и маслодайните семена е докарал хиляди дребни и средни фермери до ръба на фалита, след миналогодишната суша.

През април Полша, Унгария и Словакия наложиха временна забрана върху вноса на зърно, маслодайни семена и други селскостопански продукти от Украйна, за да защитят местните фермери. Малко по-късно подобни мерки бяха въведени от Румъния и България.

Както Euronews съобщи на 2 май, ЕС постигна споразумение, което ще разреши търговския спор за украинското зърно. Съгласно споразумението те ще забранят временно вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, доставките на които според Европейската комисия имат най-силен дестабилизиращ ефект. Ще бъде разрешен само транзитът на тези продукти през страните. Те ще премахнат забраната за други украински продукти - млечни продукти, плодове, захар, мед, яйца, месо и вино.

В замяна на премахването на забраните Европейската комисия ще предостави подкрепа в размер на 100 милиона евро ( 195 милиона лева) на фермери в Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България.