Саудитска Арабия е готова да посредничи между администрацията на американския президент Доналд Тръмп и Иран за постигане на ново споразумение за ограничаване на ядрената програма на Техеран, научи CNN.

Кралството се опасява, че Иран може да е по-склонен да се стреми към ядрено оръжие сега, когато регионалните му пълномощници - които дълго време се разглеждаха като възпиращ фактор срещу израелските атаки - са значително отслабени. Саудитска Арабия се надява да използва близките си връзки с президента Доналд Тръмп, за да осигури на Иран дипломатически мост към Белия дом.

Не е ясно дали Саудитска Арабия е направила официално предложение, но този ход подчертава желанието на Рияд да надгради подобрените си отношения с бившия си враг и да си осигури място на масата за преговори за евентуално ново споразумение.

Въпреки че Тръмп заяви, че иска да започне преговори за нова сделка, посланието от страна на Иран е смесено, като миналата седмица върховният лидер аятолах Али Хаменей заяви, че преговорите със САЩ "не са умни“.

Държавният департамент на САЩ и външното министерство на Саудитска Арабия не са отговорили на молбите на CNN за коментар. Мисията на Иран към ООН в Ню Йорк е заявила, че не може да коментира.

Саудитска Арабия публично приветства ядреното споразумение между Иран и световните сили от 2015 г., но в частен план се разгневи от факта, че администрацията на Барак Обама не успя да отговори на опасенията ѝ относно регионалните дейности на Техеран - по-специално ракетната му програма и марионетните групировки от Йемен до Ирак и Ливан, които Рияд разглежда като заплаха за регионалната стабилност. По-късно той приветства оттеглянето на Тръмп от сделката през 2018 г.

Година след оттеглянето на Тръмп петролните съоръжения на Саудитска Арабия претърпяха голяма атака с дрон и ракети, която временно намали наполовина производството на суров петрол на най-големия износител на петрол в света. Подкрепяната от Иран йеменска групировка Хути пое отговорност, но САЩ обвиниха Иран - в крайна сметка се спряха на военни действия в защита на саудитския си съюзник.

Оттогава обаче напрежението между Саудитска Арабия и Иран значително намаля. През март 2023 г. двете страни изненадващо обявиха, че ще нормализират отношенията си със споразумение, подписано с посредничеството на Китай. Саудитските официални лица смятат сделката за голям успех, като смятат, че Рияд се е възползвал от нейните предимства - атаките на хутите срещу саудитска територия са прекратени, а кралството е пощадено при миналогодишните удари между Израел и Иран, въпреки опасенията, че Техеран може да удари петролни инсталации в арабските страни от Персийския залив, ако неговите собствени съоръжения бъдат ударени от Израел.

През последните 15 месеца Израел значително отслаби съюзническите на Иран групировки в Ливан и Газа и нанесе удари по цели в Сирия, Ирак и Йемен. В съчетание с падането на режима на Асад в Сирия тези събития нанесоха сериозен удар върху способността на Иран да проектира своята сила отвъд границите си.