Митата на Тръмп: 4-те големи въпроса пред "Деня на освобождението"

©
Днес, сряда, се очаква той да разкрие подробностите на своя план, за който се знае, че екипът му работи от седмици.
Белият дом нарича този ден "Ден на освобождението“. Какво може да означава това?
Колко високи ще бъдат тарифите
Белият дом не е разкрил нивото, до което ще нараснат митата, въпреки че много анализатори публично направиха редица оценки в тази връзка. Което може да е сигнал за вътрешен "конфликт“ по въпроса дори в рамките на правителството на САЩ, както посочва Wall Street Journal.
По време на предизборната си кампания миналата година Тръмп говореше за въвеждане на мита от 10% върху целия внос в САЩ, като не изключи възможността за налагане на мита от 20% до 60% върху вноса от Китай.
След като встъпи в длъжност, той представи идеята за "реципрочни“ мита, т.е. налози, чийто размер може да варира в различните държави.
"Съвсем просто, ако те ни таксуват, ние ще таксуваме тях“, заяви той през февруари, малко преди да инструктира длъжностните лица да разработят плана.
Впоследствие обаче Белият дом усложни картината, според BBC, като обяви, че препоръките ще обхванат митата и други политики, като например ДДС, който САЩ смятат за несправедлив спрямо американските предприятия.
Това предизвика смут в световен мащаб, като бизнес и политически лидери се опитват да определят нивото на данъчната тежест и взаимодействието с тарифите, които ще бъдат обявени в сряда, както и с тези, които вече са в сила.
Длъжностните лица в Европа се подготвят за двуцифрени мита върху износа си, тъй като в последните си изявления Тръмп заяви, че планира да засегне продуктите, внасяни в САЩ от ЕС, с 25% данък върху вноса.
Кои държави ще бъдат засегнати?
Администрацията на Тръмп не е потвърдила кои държави ще бъдат засегнати, въпреки че съобщенията от сряда бяха оценени в САЩ като потенциално мащабни.
В неделя президентът заяви, че новите мита могат да засегнат "всички страни“, което подсказва за възможно връщане към идеята за "хоризонталните" (10 %) мита, която той препоръчваше по време на предизборната си кампания.
Това попари надеждите на някои страни, като Великобритания, които смятаха, че могат да бъдат оставени на студено, въпреки че мнозина все още се надяват, че в крайна сметка ще бъде постигнато някакво споразумение.
Все още обаче не е ясно дали митата ще се прилагат повсеместно, или ще бъдат по-целенасочени.
Миналия месец министърът на финансите на САЩ Скот Бесенд заяви, че усилията са насочени към "мръсните 15“ - 15 % от държавите, които налагат мита или други правила, поставящи американските предприятия в неизгодно положение.
Американските власти определиха следните държави като "държави от висок интерес“: Аржентина, Австралия, Бразилия, Виетнам, Великобритания, Индия, Индонезия, Канада, Корея, Малайзия, Мексико, Русия, Саудитска Арабия, Тайван, Тайланд, Турция, Швейцария, Южна Африка и Япония.
Самият Тръмп в неотдавнашните си изказвания беше силно критичен към исторически съюзници и важни търговски партньори като Канада и ЕС.
"Приятелят много пъти е бил много по-лош от врага“, заяви той миналата седмица.
Какво въздействие ще окажат митата
Тарифите са данъци върху вноса. Така че големият въпрос е един: кой ще плаща?
От техническа гледна точка отговорът е прост: сметката ще платят американските компании вносителки, особено в случай че Белият дом въведе митата "незабавно“, както заяви говорителката на Белия дом Каролин Левит вчера, във вторник.
Колкото по-високи са обаче митата, толкова повече предприятията ще търсят начини да компенсират разходите. Или чрез смяна на доставчиците, или чрез натиск върху търговските си партньори да споделят тежестта, или чрез повишаване на цените за американските потребители.
Много компании обявиха, че вече подготвят такива стъпки. Това обаче е високорискова игра, защото ако компаниите повишат цените прекомерно, търговските партньори и потребителите няма да купуват.
Тази динамика увеличава рисковете от икономически спад както в САЩ, така и в международен план, тъй като много мултинационални компании разчитат на американския пазар.
Към какво се стреми Тръмп
Според Wall Street Journal дискусията при закрити врата е подчертала противоречивите приоритети на президента. Той иска да увеличи приходите си чрез мита, но също така да ги използва като лост за убеждаване на други държави да намалят собствените си мита или да направят други промени в политиката си.
Но ако тарифите се договарят и намаляват с течение на времето, тогава тяхната ефективност по отношение на размера на приходите, към които се стреми администрацията на Тръмп, е под въпрос. И макар че екипът на президента на САЩ не иска да се вижда, че отстъпва от предизборните си обещания, някои изразяват загриженост относно ефекта, който митата ще окажат върху цените.
Тъй като всички погледи са насочени към Белия дом, WSJ посочва, че средният подход би могъл да включва насочване към редица държави с по-ниски мита, докато към подгрупа ще се прилагат по-високи ставки, за всеки отделен случай или за група държави.