Паскал Смет, държавният секретар по градоустройството на Брюксел, подаде оставка, след като попадна под критика миналата седмица за това, че покани ултраконсервативния кмет на Техеран на срещата на върха в Брюксел, пише европейското издание на Politico.

"Реших да подам оставка“, е заявил Смет, който е и ръководител на градското планиране на белгийската столица, на пресконференция.

Смет, фламандски социалист, създаде полемика, когато покани кмета на Техеран Алиреза Закани, заедно с 14 ирански официални лица и двама руски официални лица, на срещата на върха за градовете, която се проведе на 12-15 юни. Разходите за настаняване на тези служители са платени от региона на Брюксел.

След събитието Смет се защити надълго и нашироко пред депутатите от Брюксел, обяснявайки подробно как е подготвил и се е справил с посещението на Закани. Смет е заявил, че не е оказвал натиск върху белгийското федерално министерство на външните работи и че ако е получил мотивирано искане от федералните власти за отказ на визите на Закани и екипа му, е щял да се подчини.

Смет призна, че е било грешка правителството в Брюксел да плати сметката вместо иранските и руските служители, но той обвини за грешката един от служителите си.

"С белгийски пари ние плащаме хотелски нощувки за иранския кмет и руски представител – това е неприемливо“, каза Смет, но добави, че самият той "не е направил грешка“.

"Служител е направил грешно обаждане“, каза Смет.

Въпреки това Смет пое отговорност за грешката и подаде оставка, каза той.

Той също каза пред репортери в неделя, че решението за одобряване на визата на Закани е взето от белгийския федерален министър на външните работи Хаджа Лахбиб.

Смет е заявил, че ще продължи да бъде депутат в Брюксел. "Това ще ми даде време да помисля за различни неща“, е допълнил той.

По-рано тази година Смет е разкритикувал еврократите, че не искат да се преместят в по-бедните квартали на града, засегнати от злоупотребата с наркотици, и е предположил, че много от държавните служители на ЕС самите употребяват наркотици. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел осъди тези коментари като "неприемливи“.