Премиерът на Република Северна Макердония Християн Мицкоски заяви, че срещата с българския президент Румен Радев е била "куртоазна“ и сведена до разговор от няколко изречения, че "трябва да седнем и да се споразумеем за устойчиво решение", т.е. как регионално да се представим пред трети страни по примера на балтийските страни, предава скопското електронно издание "Слободен печат“.

Мицкоски смята, че в момента в България няма енергия за диалог, който да преодолее проблемите в отношенията.

" Останах с впечатлението, че (Радев) не е сигурен, че скоро ще има политическо правителство в България, че ще има избори през есента, през октомври. В момента оценявам, че няма енергия от тази страна за диалог и за спиране на този процес, поне от това, което виждам“, посочи министър-председателят.

За това кой нарушава правата на човека, Мицкоски каза, че не съдят политиците, а Съдът по правата на човека в Страсбург, който е постановил 14 присъди, че на граждани в България, които казват, че са част от македонската общност, са били нарушени човешките права.

"И нула (присъди) за граждани в Македония, които са от българската общност. Тогава възниква въпросът защо е необходима тази промяна?“, казва Мицкоски.

Относно нагласата за забавено прилагане на конституционните промени, които ще въведат българите в Конституцията на РСМ и която беше обсъдена и от министъра на външните работи Тимчо Муцунски в телевизионно интервю, Мицкоски заяви, че това е част от програмата на ВМРО-ДПМНЕ и коалиция "Ваша Македония". Той смята, че това е проактивно решение, като се има предвид, че Скопие искат да са в ЕС, но над 90 на сто от гражданите не приемат условието, тоест "хода на предишното правителство".

Правилото за "един глас“ в ЕС, каза Мицкоски, е гъвкаво и в миналото е било моделирано като пластилин, но за разлика от други страни, "за нас няма такова желание от 27-те страни членки на ЕС и затова молим за отложено действие по конституционни промени, тъй като спорът е двустранен“. Прилагането на конституционните промени ще бъде отложено, тоест когато РСМ приключат преговорите за членство в ЕС.

"Защото никой не ни гарантира, че това е последното. Какво ще стане, ако утре ново правителство в България ни каже: Не можете да продължите, докато не приемете, че Илинденското въстание е българско Преображенско въстание или че Гоце Делчев, Дамян Груев, Батанджиев са били българи и ние пак имаме вето. Е, казахме: Стига, не можем повече да обещаваме. Докато не приключим преговорите, докато не започне ратификацията на предприсъединителния протокол в националните парламенти, това не може да важи. Защото нямаш аргумент. И ако имате аргументи и наистина смятате, че няма да има допълнителни условия в бъдеще, господа, отидете в София и ги убедете да изпълнят поне три-четири от тези 14 присъди. Ако не можете да ги убедите да изпълнят това, което е съдебно решение, трудно ще ме убедите, че няма да има повече вето и условия. Простете, но не можем да приемем това“, посочи Мицкоски.

Както заявява той, "не можем да направим повече от това, защото трябва да запазим и малкото останало достойнство“. Той подчерта, че досега РСМ са направили твърде много отстъпки, "като никой народ в Европа", сменяйки няколко пъти знамето, герба, банкнотите, Конституцията и името.

"Всичко, което можеше да се промени, за да ни унижат като нация - направихме. Не знам какво друго ни остава, за да бъдем унижени като народ. И винаги, без изключение, ни казваха само това и то е последното. Но по някакъв начин винаги се появява нещо друго, никога не е било само това“, казва Мицкоски.