Марк Зукърбърг съжалява, че се е поддал на натиска от Белия Дом да цензурира постове за коронавируса и Хънтър Байдън
©
Главният изпълнителен директор на Meta изрази оплакванията си в писмо в понеделник до съдебната комисия на Камарата в отговор на нейното разследване относно модерирането на съдържание в онлайн платформи. Зукърбърг разказа подробно как висши служители на администрацията са натиснали компанията да цензурира определени публикации за Covid-19, включително хумор и сатира, и "изразяваха силно разочарование“, когато платформата се противопоставя.
"Вярвам, че натискът на правителството беше грешен и съжалявам, че не бяхме по-откровени за това“, написа Зукърбърг. "Чувствам силно, че не трябва да правим компромис със стандартите си за съдържание поради натиск от която и да е администрация в двете посоки – и сме готови да се противопоставим, ако нещо подобно се случи отново.“
Зукърбърг също така изрази съжаление, че по същество е укрил съдържание, свързано с отразяване от New York Post за Хънтър Байдън преди изборите през 2020 г., което ФБР предупреди, че може да се корени в руска операция за дезинформация.
"Оттогава стана ясно, че докладването не е руска дезинформация и в ретроспекция не трябваше да понижаваме историята“, пише той.
Републиканците в комисията, водени от представителя на Охайо Джим Джордан, отбелязаха писмото в дълга поредица от публикации в X, наричайки го "голяма победа за свободата на словото“.
Белият Дом излезе с изявление, защитаващо подхода на администрацията към информацията за Covid-19.
"Когато се сблъска със смъртоносна пандемия, тази администрация насърчи отговорни действия за защита на общественото здраве и безопасност“, се казва в изявлението. "Нашата позиция е ясна и последователна: ние вярваме, че технологичните компании и други частни участници трябва да вземат предвид ефектите, които техните действия имат върху американския народ, като същевременно правят независим избор относно информацията, която представят“.
Писмото е най-новата част от многогодишния спор във Вашингтон за ролята на компаниите за социални медии в потискането на приятелско настроено към консерваторите съдържание.
След като Илон Мъск купи Twitter (сега X) в края на 2022 г., превръщайки платформата в убежище за "свобода на словото“ и възстановявайки множество забранени консервативни икони, Зукърбърг стана особена цел на Джордан.
Подобно на мнозина вдясно, Джордан твърди, че администрацията на Байдън е оказвала неправомерен натиск върху социалните медийни платформи да свалят съдържание по теми от Covid-19 до лаптопа на Хънтър Байдън.
Джордан изиска обширни вътрешни комуникационни записи от Meta и заплаши с изслушване за неуважение към Конгреса за технологичния магнат, преди да намали ескалацията в последния момент, заявявайки, че Meta е предоставила документите, които е поискал.