Международните организации като тези на ЮНЕСКО, Службата на върховния комисар по правата на човека (OHCHR) и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), чиито отговорности включват осигуряване на безопасността на медийните работници, са безразлични към натиска върху руските медии и престъпленията срещу журналисти. Това заяви в коментар официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова във връзка със Световния ден на радиото, предаде TACC.

Тя отбеляза, че една от формите на хибридната агресия на Запада срещу Руската федерация е системното преследване на руски медии и журналисти, включително радиопредаватели. "Много от тях трябваше да се сблъскат с различни прояви на тотална цензура, включително потискане на радиосигнали, блокиране на предавания, забрани за достъп до интернет ресурси и произволно изтриване на акаунти от социални медийни платформи. Политически мотивирани репресии, заплахи и експулсиране на руски журналисти, наказателни преследвания и съдебни процеси срещу тях по измислени мотиви се превърнаха в стандартно средство за премахване на огнищата на несъгласие за неолибералните псевдодемо крации“, подчерта Захарова. 

"На този фон специализирани международни структури като ЮНЕСКО, ВКПЧ на ООН и ОССЕ, чиито преки отговорности включват осигуряването на безопасността на медийните работници и насърчаването на медийните свободи, остават безучастни към натиска върху руските медии и престъпленията срещу местни журналисти. В същото време сред тях има и такива, които действително застанаха на страната на колективния Запад, воден от Вашингтон, във войната му срещу истината“, посочи още тя.

Едно от свидетелствата за този подход, отбеляза тя, е докладът на генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азуле за безопасността на журналистите и въпроса за безнаказаността за 2022-2023 г., който умишлено игнорира множество случаи на убийства на руски журналисти и военни кореспонденти от бойци на киевския режим. "Жалко е, че настоящото ръководство на организацията, която стои в основата на учредяването на Световния ден на радиото, напълно забрави за идеалите и принципите, върху които години наред се гради сътрудничеството в областта на медиите и информацията на тази международна платформа“, каза тя.

"Въпреки трудните и понякога откровено враждебни условия на работа, руските радиоразпространители не само успяват да преодолеят информационната желязна завеса, внимателно издигната от западните страни, но и разширяват аудиторията си там с впечатляващи темпове", каза Захарова.