Лидерът на френската крайна десница Марин Льо Пен отрече да е нарушавала каквито и да било правила или разпоредба, докато в понеделник тя, нейната партия "Национален сбор" и още над 20 души са изправени пред съда, обвинени в присвояване на средства на Европейския парламент, в дело, което може да провали политическите ѝ амбиции, пише France24.

Пристигайки в съда в Париж, Льо Пен заявява: "не сме нарушили никакви политически и регулаторни правила на Европейския парламент" и обещава да представи "изключително сериозни и изключително солидни аргументи" в процеса.

Деветседмичният процес ще бъде внимателно наблюдаван от политическите съперници на Льо Пен, тъй като тя е силен претендент в надпреварата за наследник на Еманюел Макрон на следващите президентски избори през 2027 г.

То идва в момент, когато новото правителство, доминирано от центристи и консерватори, току-що встъпи в длъжност след парламентарните избори през юни-юли. Някои наблюдатели очакват, че процесът може да попречи на депутатите от "Националния сбор", включително на самата Льо Пен, да играят пълноценно опозиционната си роля в парламента, тъй като ще бъдат заети да се съсредоточат върху защитата на партията.

Откакто се оттегли от поста на партиен лидер преди три години, Льо Пен се опитва да се позиционира като основен кандидат, способен да привлече по-широк електорат. Усилията ѝ се отплатиха, като партията постигна значителни успехи на последните избори както на европейско, така и на национално ниво. Но една осъдителна присъда може сериозно да подкопае стремежа ѝ да заеме Елисейския дворец.

"Националният сбор" и 27 негови висши служители са обвинени, че са използвали пари, предназначени за парламентарни сътрудници на ЕС, за да плащат на служители, които вместо това са вършили политическа работа за партията между 2004 и 2016 г., в нарушение на разпоредбите на 27-членния блок. По това време "Националният сбор носеше няаименованието "Национален фронт".

Льо Пен, чиято партия смекчи антиевропейската си позиция през последните години, отрича да е извършила нарушения и твърди, че случаят е политически мотивиран.

"Парламентарните сътрудници не работят за парламента. Те са политически асистенти на избрани служители, политически по дефиниция", твърди тя в своя защита. "Питате ме дали мога да определя задачите, които съм възлагала на моите асистенти, това зависи от уменията на всеки човек. Някои от тях пишеха речи за мен, а други се занимаваха с логистика и координация".

Ако бъдат признати за виновни, Льо Пен и нейните съподсъдими могат да бъдат осъдени на до 10 години затвор и глоби в размер до 1 млн. евро за всеки. Възможно е да бъдат наложени и допълнителни наказания, като загуба на граждански права или невъзможност да се кандидатират за поста - сценарий, който може да затрудни или дори да унищожи целта на Льо Пен да се кандидатира отново за президент след края на мандата на Макрон. Льо Пен зае второ място след Макрон на президентските избори през 2017 г. и 2022 г.

Тя беше председател на партията от 2011 до 2021 г., а сега оглавява групата на депутатите от НС във френското Национално събрание.