Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг вероятно ще остане на поста си още една година, са заявили пред EURACTIV четирима дипломати от НАТО, тъй като Алиансът се стреми към стабилност и единство, като същевременно се опитва да запази подкрепата си за Украйна срещу агресията на Русия. 

Тази информация е съобщена по-рано и от Reuters.

Очакваше се Столтенберг, който е начело на НАТО от октомври 2014 г., да се оттегли тази есен, но вместо това ще остане още една година, са заявили дипломати от НАТО. Вероятно мандатът му ще бъде удължен тази сряда (28 юни), са разбирали от EURACTIV.

Мандатът на Столтенберг вече е удължаван два пъти – веднъж за втори пълен мандат и втори път през март 2022 г., точно след като Русия нахлу в Украйна.

Нито едно от последните имена, които се разпространяват като потенциални наследници,  като датския премиер Мете Фредериксен, министъра на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс или испанския премиер Педро Санчес, изглежда досега не е успяло да спечели преобладаваща подкрепа сред 31-те членки на НАТО.

Тъй като новият генерален секретар на НАТО трябва да бъде одобрен с консенсус след непрозрачен и сложен процес на подбор, номинация не се извършва без предварително политическо съгласие между членовете на НАТО, особено от Квартета на най-големите съюзници – Франция, Германия, Обединеното кралство и САЩ .

Уолъс е първият, който изключи себе си от надпреварата, което предполага, че Вашингтон би искал Столтенберг да остане, съобщи Economist по-рано този месец.

"Капитан в бурята"

Дипломати от НАТО в Алианса посочват доказаната способност на Столтенберг да се справя с военния Алианс през кризите.

"Не е безопасно да се сменя капитанът по време на буря“, е  заявил висш служител на НАТО пред EURACTIV, попитан за предстоящото решение.

Удължаването дава на  Западния военен алианс повече време да се съсредоточи върху своята краткосрочна и дългосрочна подкрепа за Украйна, вместо да се налага да се гмурне в дебат за личността, са заявили дипломатите от НАТО.

"Ако украинската контраофанзива беше започнала по-рано през пролетта, войната можеше да достигне повратна точка досега и да даде предимство на Киев до срещата на върха на НАТО във Вилнюс в средата на юли, са допълнили трима дипломати от НАТО.

Това щеше да остави достатъчно време, за да отвори вратата за нов генерален секретар на НАТО, но забавянето в календара е накарало съюзниците от НАТО да преосмислят стратегията си, са подчертали източниците на медията.