Френският президент Еманюел Макрон нарече завръщането на американския си колега Доналд Тръмп в Белия дом "електрошок", който трябва да накара Европа да се погрижи за собственото си бъдеще, както и за бъдещето на Украйна. Макрон заявява това в интервю за Financial Times.

Макрон отбелязва необходимостта Европа да "изгради мускули“ в областта на отбраната и икономиката. Той настоява, че само президентът Владимир Зеленски може да преговаря от името на страната си, като предупреждава, че "мир, който е капитулация“, ще бъде "лоша новина за всички“, включително и за САЩ.

"Единственият въпрос на този етап е дали Путин е готов да се съгласи искрено, твърдо и убедително на прекратяване на огъня на тази основа. След това от украинците зависи да преговарят с Русия“, коментира той.

Макрон подчертава, че сега светът трябва да остане "колективно бдителен“.

Той определя завръщането на Тръмп в Белия дом като тласък, който ще накара ЕС да инвестира в собствената си отбрана, икономическо и технологично възраждане.

Това означава премахване на фискалната и паричната система, договорена за първи път от ЕС през 1992 г., която той нарича "остаряла“.

"Това е моментът, в който Европа трябва да ускори темпото и да действа“, заявява той, като същевременно предупреждава за риска от провал за ЕС.

Френският президент също така подкрепя позицията на администрацията на Тръмп, че отговорността за сигурността на Украйна е на Европа, като заявява, че тя е резултат от смяната на поколенията и двупартийното изместване на американските външнополитически приоритети от Европа към Азия.

"Тръмп казва на Европа, че вие сте тези, които трябва да поемат тежестта. А аз казвам, че ние трябва да я поемем“, заявява Макрон.

След телефонен разговор с Тръмп по-рано тази седмица Макрон заяви, че "не е изненадан“ от подобен ход на президента на САЩ. Той заяви, че Тръмп е създал "прозорец от възможности“ за решение чрез преговори, в което "всеки има своята роля“.

Според него ролята на САЩ е да "възобновят този диалог“ и да поемат водеща роля, тъй като Тръмп е внесъл "елемент на стратегическо подкопаване“.

Френският президент също така подчерта, че Зеленски "независимо“ ще обсъжда "териториалните въпроси и въпросите на суверенитета“. А "международната общност, със специалната роля на европейците, трябва да обсъди гаранциите за сигурност и в по-широк план - рамката за сигурност за целия регион“.

Очаква се Мюнхенската конференция по сигурността, която се провежда в петък, 14 февруари, да включва среща с представители на Украйна и Русия - това беше обявено от президента на САЩ Доналд Тръмп на 13 февруари.

Известно е също, че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски на тази конференция.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Тръмп не само се стреми към прекратяване на огъня в Украйна, но и настоява за пълно прекратяване на войната.