Макрон отива в "задния двор на Русия" в търсене на "нови приятели и уран"
©
Нуждата на Франция от уран е свързана с преустановяването на производството на енергийни ресурси в Нигер. На свой ред страните от Централна Азия са заинтересовани от разширяване на сътрудничеството, за да се намали влиянието на Русия и Китай.
След военния преврат в Нигер френският добив на уранова руда в тази страна бе спрян, припомня агенцията. Френската компания Orano SA, заедно с казахстанската "Казатомпром“, вече разработва уранови находища в Казахстан и според източници на Bloomberg Макрон ще обсъди разширяването на това сътрудничество по време на предстоящото си пътуване. Според френското министерство на финансите миналата година Казахстан е станал най-големият доставчик на уран за страната.
Агенцията посочва, че пътуването на президента е планирано за 1-2 ноември, но визитата не е обявена на официалната интернет страница на Макрон. Говорител на Елисейския дворец подчерта, че президентът ще пътува с делегация от 15 бизнес лидери от енергийния, хранително-вкусовия и минния сектор, включително комуналната компания Electricite de France SA и инженерната компания Assystem SA, която изгражда ядрени централи.
На свой ред Казахстан е заинтересован от сътрудничество с цел намаляване на влиянието на Русия и натиска на Китай, съобщава Bloomberg. Франция действа в съответствие със стратегията на Европейския съюз за спиране на използването на руски енергийни ресурси.
През 2022 г. Казахстан е произвел 43% от световните запаси на уранова руда, превръщайки се в лидер по обема на производство. В същото време страната постави въпроса за изграждането на собствена атомна електроцентрала на национален референдум.
ЕС намалява общия внос на уран от Русия с 16%. Редица енергийни компании замениха урана с доставки от Казахстан, Канада и Узбекистан. Казахстан увеличи доставките за ЕС с 14%.