Френският президент Еманюел Макрон потвърди в петък (8 март) желанието си да включи "свободата да се прибягва" до аборт в Хартата на основните права на Европейския съюз, където според него "нищо не може да се приема за даденост и всичко трябва да бъде защитено", предаде Le Devoir.

"Ние ще водим тази битка на нашия континент, където реакционните сили първо и винаги атакуват правата на жените, преди да атакуват правата на малцинствата, на всички потиснати, на всички свободи", е заявил Макрон по време на публична церемония в Париж за отбелязване на включването на доброволното прекъсване на бременността във френската конституция.

На 8 март френският президент Еманюел Макрон подписа закона, установяващ правото на жените да прекъснат бременност на най-високо законодателно ниво, неговият текст за въвеждане на съответна промяна в конституцията е публикуван в събота (9 март) в официалния вестник на страната.

По-рано Франция закрепи правото на жените на аборт в конституцията си. Към закона беше добавен следният член: "Правото на жените свободно да прибягват до доброволно прекъсване на бременността е гарантирано от закона".

През септември Националният институт за статистика и икономически изследвания на Франция (Insee) съобщи, че до края на 2022 г. страната е регистрирала най-ниската раждаемост от Втората световна война насам. Спадът на раждаемостта е засегнал всички региони на страната. Това се отнася особено за жените на възраст 25-29 години (3 % по-малко спрямо 2010 г.) и 30-34 години (4 % по-малко). В същото време в категорията на жените над 40 години раждаемостта, напротив, се е увеличила с 3 %.

Увеличава се и средната възраст на жените, раждащи за първи път - от 30,2 на 31,2 години, а броят на извънбрачните деца се увеличава от 57 % на 65 %.

Според изследване на Drees, публикувано по-рано, броят на абортите във Франция се е увеличил значително през 2022 г., достигайки рекордното ниво от 234 хиляди за последните 33 години. Един от факторите, влияещи върху тази тенденция, която е особено изразена сред жените на възраст 20-29 години, авторите наричат ​​удължаването на периода на възможност за прекъсване на бременността във Франция от 12 на 14 седмици.