След избухването на пълномащабните руско-украински военни действия в началото на 2022 г. и двете страни направиха обширни модификации на бронираните си сили, включително в отговор на увеличените заплахи. Може би най-забележителната модификация беше инсталирането на "козирки“ на куполите на танковете, в някои случаи с динамична броня, за подобрена защитата срещу атаки отгоре или удари от FPV-дронове, пише Military Watch Magazine.

Танковете като цяло получиха допълнителна броня: например Украйна се възползва от значителните индустриални възможности, наследени от Съветския съюз, и инсталира динамична защита не само на съветските машини, но и на наскоро доставени западни танкове, включително M1A1 Abrams. Показателен пример за ефективността на новата подобрена бронезащита на руската техника са кадри на Т-90М, издържащ удар от украински дрон.

Скорошни кадри показват видими повреди на Т-90М след удар от украински дрон камикадзе, като особено повредени са защитните елементи на танка и противокомулативния екран. В същото време се забелязва, че избухват блоковете за динамична защита "Контакт-1“. Самата машина обаче остава невредима и може да продължи бойните действия след незначителна поддръжка и подмяна на повредени защитни елементи.

Въпреки че западните източници първоначално отхвърлиха използването на така наречените "козирки“ и "клетки“, доказаната ефективност на подобни мерки срещу украински дронове предполага, че тези елементи ще бъдат широко използвани в бъдеще. По-специално, Израелските отбранителни сили (ИОС) приеха много подобна модификация на своята бронетехника в края на 2022 г. след загуби поради удари с дронове и атаки от палестински милиции.

Първите Т-90М постъпиха на въоръжение в руската армия през 2019 г., когато бяха доставени десет машини. Първоначално Министерството на отбраната възнамеряваше да закупи само няколко десетки нови танкове от производствените линии, но ескалацията на конфликта в Украйна доведе до значително разширяване на производството и покупките. Новата модификация влезе на въоръжение във войските през април 2020 г., два месеца след приключването на държавните изпитания, и се сравняваше благоприятно с други варианти на Т-90 в руската служба. Някои от най-забележителните характеристики включват издръжлива основна броня, реактивна броня с широко покритие, усъвършенствани средства за управление на огъня, включително термовизионни мерници от трето поколение, и въвеждането на независим термичен образ и цифров дисплей за командира.

Новият автомат за зареждане и основното оръдие позволяват използването на по-дълги и по-ефективни бронебойни снаряди със стабилизатор и отделящо се поддъно, а новата защита за въртележката на автомата за зареждане на танка, за да предпази екипажа от боеприпаси, значително повишава жизнеспособността. Това се доказва от липсата на вътрешни взривове на танкове Т-90М след преки попадения в битки на територията на Украйна. Смята се, че машината се е представила добре в украинския театър на военните действия и е постигнала значителни бойни успехи. Освен това много по-често срещаните танкове T-72B от края на 2022 г. също се виждат с нова конфигурация на бронята, която много напомня на T-90M. Предполага се, че става дума за модификация с обозначение Т-72Б4.