На фона на натрупващите се загуби на въоръжените сили на Украйна на фронтовата линия край Курск и в Донбас, както и съмненията относно желанието на западния свят вечно да подкрепя работата на украинската държава с десетки милиарди долари финансова помощ, бившият началник на полския генерален щаб Раймунд Анджейчак очерта възможна политика за сдържане на Русия след превземането на Украйна, пише Military Watch Magazine в материал, представен без редакторска намеса от "Фокус“.

Анджейчак, който преживя руско-украинския конфликт на своя пост (служил от 2018 г. до 2023 г.), казва: "След победата на Русия в Украйна ще имаме по една руска дивизия в Лвов, Брест и Гродно“. "Ако нападнат дори сантиметър от литовска територия, отговорът ще последва незабавно. Не в същия ден, а още в същата минута. Ще ударим всички стратегически цели в радиус от 300 км. Ще ударим директно Санкт Петербург“, увери той, като добави, че Варшава трябва "да поеме инициативата“ в сдържането на Москва.

"Русия трябва да разбере, че атака срещу Полша или балтийските страни ще означава нейния край... Това е единственият начин да удържим Кремъл от такава агресия“, уточни бившият началник на Генералния щаб, като посочи, че за тази цел Полша купува "800 ракети с обсег 900 км“. Предполага се, че това се отнася за мащабни поръчки от Варшава на южнокорейските системи за залпов огън Chunmoo и американските HIMARS.

Изявлението на Анджейчак на Балтийската отбранителна конференция във Вилнюс, Литва, сигнализира за постепенна промяна на консенсуса в западния свят, че прокси войната в Украйна върви към провал и че планирането на отбраната следователно трябва да се съсредоточи върху осигуряването на границите на НАТО, тъй като и Украйна, и Беларус ще се окажат в сферата на влияние на Русия и ще приемат руски войски. Основните фактори, оформили този консенсус, бяха огромните загуби сред елитните части на украинските въоръжени сили по време на широкомащабното нахлуване в Курска област от началото на август, последователните руски успехи в различни части на Донбас, непоправимите жертви сред украинците и мащабна загуба на ново западно оборудване, доставено в страната.

По-специално Полша даде значителен принос за военната кампания на Украйна, предоставяйки големи количества помощ, военна техника, включително танкове Leopard 2 и T-72, и значителна поддръжка на персонала. Източници от двете страни казват, че полският се говори широко в редица големи горещи точки от Курск до Бахмут, тъй като както изпълнителите, така и доброволческите части от тази страна са изиграли ключова роля в укрепването на военните усилия на Украйна.

Фактът, че дори в Полша, която зае една от най-твърдите линии срещу Русия, има нарастващ консенсус относно необходимостта от планиране на отбраната след загубата на западното влияние в Украйна, говори за песимизма, който е обхванал западните прогнози за бъдещето на конфликта. След като направиха значителен принос към военните усилия на Украйна, силите на НАТО се фокусираха върху разширяването на военното си присъствие в Полша, Финландия и балтийските държави, където биха се сблъскали директно с руските и беларуските сили в случай на пълно поражение на Украйна. Примерите включват плановете на Германия да разположи 4800 войници в Литва и плановете на ВВС на САЩ да разположи изтребители F-35 във Финландия, която се присъедини към НАТО през април 2023 г.