близост до фронтовата линия край град Белгород в руската Курска област, пише Military Watch Magazine.
"Фокус" предаставя превод на материала без редакторска намеса
Възползвайки се от подкрепата на съветниците на НАТО и достъпа до обширна западна сателитна мрежа, предоставяща данни за насочване на оръжията, ВСУ многократно успешно са се прицелвали към компоненти на руските системи С-400 от началото на пълномащабните военни действия между двете държави през февруари 2022 г. Въпреки че С-400 е в състояние да прихваща всички видове оръжия в украинския арсенал, не всички системи са оперативни по всяко време на денонощието, което осигурява прозорци за атака, когато персоналът почива или системите се зареждат с гориво.
Много голямото количество тактически балистични и крилати ракети в арсенала на Украйна, който до момента е най-страховитият в Европа, ѝ позволява да поддържа висока интензивност на атаките, което означава, че въпреки че според съобщенията руските сили са продължили да прихващат или електронно да отклоняват по-голямата част от ударите, значителен брой от тях все още могат да преминат. Съобщава се, че американските балистични ракети ATACMS са се оказали особено ефективни за прецизни удари по руски цели с висока стойност, като те се доставят на Украйна от септември 2023 г.
92N6 е един от множеството радари, използвани от системата С-400, като различните сензори работят в допълващи се вълнови ленти, за да осигурят максимална осведоменост за ситуацията. На радара се разчита за откриване и проследяване на цели на големи разстояния, като той може да предоставя данни в реално време на командните центрове и да насочва ракетите към целите.
Радарът е ценен заради много големия си обхват на проследяване - до 600 км срещу балистични ракети и големи самолети. На радарите 92N6 разчитат не само системите С-400, но и околните мрежи от средства за противовъздушна отбрана с по-малък обсег на действие, като например системите "БУК-M3" и С-350, тъй като обикновено се разчита всеки С-400 да обменя данни с тях. През цялата война ВСУ постоянно дават приоритет на насочването към руските радари и системи за противовъздушна отбрана с голям обсег на действие, като тези средства са сред най-ценните активи, разположени от руските сили в близост до фронтовата линия.
Макар че С-400 се произвежда в много по-голям мащаб от която и да е друга подобна система, внедрена в чужбина, претърпяното изтощение на арсенала все още е от голяма полза за стратегическите партньори на Украйна в НАТО, които увеличиха разполагането на модерни бойни самолети, по-специално стелт изтребители F-35, около границите на Русия, за да окажат допълнителен натиск върху нейната противовъздушна отбрана. Русия е провела интензивни бойни изпитания на С-400 на украинския театър, включително за много далечни боеве срещу цели на разстояние до 400 км, използвайки данни за насочване, предоставени от поддържащи самолети.
Съобщава се, че Въоръжените сили на Украйна са нанесли успешен удар по радар 92N6 от руска зенитно-ракетна система с голям обсег С-400 в