MWM: Шест радара и лазер, Су-57 няма равен по възможности изтребител
©
Наследник на програмата за МиГ-1.42, отменена с разпадането на Съветския съюз, Су-57 е тежък стелт самолет и е предназначен да бъде гръбнакът на руския въздушен флот и вероятно този на ключови военни партньори като Алжир и Виетнам . В света има само три изтребителя след четвърто поколение: освен Су-57 това са китайският J-20 и американският F-35. Но ако другите разработки са насочени главно към въздушен бой или въздушни нападения, руският изтребител изглежда по-балансиран и няма ясно изразена специализация.
Сред проектите от пето поколение той се откроява по редица причини: съчетава технологии и възможности, които липсват на неговите конкуренти. По същество това е различен тип самолет. Въпреки това, поради забавяне на програмата, самолетът ще трябва да се конкурира не само с F-35 в бъдеще, но и с господството на американските и китайски изтребители от шесто поколение, които се разработват в момента. Поради това все повече и повече технологии от шесто поколение се тестват с оглед на по-нататъшното им интегриране в корпуса на Су-57. Въпреки че все още не са внедрени, много от съществуващите характеристики на изтребителя могат да бъдат определени като наистина изключителни, тъй като са несравними. По-долу са седем от най-забележителните.
Шест радара
Повечето изтребители, включително всички конкуренти от пето поколение, имат само един радар. Су-57 има шест вградени в корпуса, което може да осигури значително предимство в ситуационната осведоменост. Множество радари бяха използвани за първи път на неговия предшественик, Су-35 от поколение 4++, който влезе в експлоатация през 2014 г.
Заедно с пасивния електронен сканиращ радар "Ирбиес-Е“ в носа, той получи два L-диапазонни радара с АФАР в основата на крилата. Това му дава превъзходни възможности за радиоелектронна борба и по-добро откриване на стелт цели. Е, шест радара Су-57 позволяват не само да проследяват 60 цели едновременно (ненадминато ниво!), но и да работят в различни диапазони на дължина на вълната - това го оптимизира за радиоелектронна борба и откриване на стелт цели на големи разстояния. Радарите са разпределени по целия корпус, което позволява откриването на цели отзад и отстрани.
Това е по-нататъшно развитие на Су-35 с акцент върху широкия ъгъл на засичане. Въпреки че изтребителите разчитат все повече на поддържането на обмен на данни от 2010 г. на миналия век и способността на Русия да предостави на самолетите усъвършенствани мрежово-центрични способности наравно с тези на Китай или Америка остава под въпрос, собствените сензори на изтребителите все още играят ключова роля в битката. Следователно сензорният комплекс със сигурност ще осигури на Су-57 мощно предимство пред конкурентите му.
Управляеми ракети с АФАР
Основното въоръжение въздух-въздух на Су-57 е К-77М. Това е наследникът на Р-77, с която в момента разполагат руски изтребители от четвърто поколение. Ракетата има значително увеличен обсег на полет от 200 км и пресечена опашка за изстрелване от вътрешни отделения, а носовата й глава за самонасочване използва радар АФАР: има малко аналози в света. K-77M е проектиран да поразява малки и маневрени цели с помощта на система за насочване с активна фазирана решетка (АФАР), инсталирана в носа.
"Системата АФАР се състои от конусовидни клетки, които са разположени под капачка в носа на ракетата, прозрачна за радиовълни. Всяка клетка получава част от сигнала и след цифрова обработка информацията от всяка от тях се комбинира в единна мозайка. Това позволява на К-77М моментално да реагира на резки завои на целта, което прави прехващането неизбежно.
Това не позволява на изтребителите да излизат извън обхвата на ракетите и дава на Су-57 може би най-дългия гарантиран обсег на поразяване. Преди това руските ВВС намалиха разходите и се опитаха да не оборудват най-новите изтребители с модерни ракети въздух-въздух (същият Су-35 често носи стари ракети Р-27 без активно радарно насочване). Но К-77М е единствената ракета въздух-въздух с голям обсег, която се побира във вътрешните отделения на Су-57. Това не оставя друг избор, освен да се закупят достатъчно от тях: поне за оборудването на всички Су-57.
Огромен обхват и свръхзвукова крейсерска скорост
Неговият предшественик Су-27 превъзхождаше по далечина на полета изтребителите на западните ВВС и други съветски изтребители, а разработеният едновременно с него прехващач МиГ-31 беше първият, който имаше възможност за дългосрочен свръхзвуков полет на крейсерска скорост. Су-57 също превъзхожда съперниците си и по обхват на полета. Способността на изтребителя да лети със "свръхзвукова скорост“ без използване на форсаж при скорости над Мах 2 му осигурява най-дългия свръхзвуков обхват в света - над 1500 км.
Акцентът върху обхвата идва след края на Студената война, когато размерът на руските ВВС беше рязко намален, позволявайки на останалите части да покриват огромното въздушно пространство на страната. Загубата на военни бази в чужбина, включително в Източна Европа и Виетнам, направи обхвата още по-важен. Благодарение на него руските изтребители могат да демонстрират сила от бази в цялата страна.
Това е особено актуално предвид ограничените възможности на руските ВВС за презареждане във въздуха. Огромният обсег на Су-57 позволява на изтребителите да поразяват цели не само в Европа, но и далеч в Атлантическия океан от въздушни бази в Западна Русия или от по-отдалечени бази, които могат да бъдат по-добре защитени от възможни западни атаки. Това позволява на изтребителите да покрият по-голямата част от Тихоокеанския театър и да осигурят подкрепа на Тихоокеанския флот, като Япония, Тайван и Корея са в обхват. При липсата на флот от самолетоносачи в Русия този параметър става още по-важен. Очаква се гамата да бъде високо оценена от потенциални клиенти за износ, особено Алжир и Индия, които също имат обширни земни и морски владения.
Лазерна защита
Една нова характеристика на Су-57, която получи относително малко внимание, е неговата система за инфрачервено насочване за противодействие. Той използва кули, които могат да изстрелват лазерни лъчи, "заслепявайки" входящите ракети, след като бъдат открити. Кулите, уникална характеристика на Су-57, са монтирани както зад кабината на изтребителя, така и под нея. Руските военни и преди са използвали подобна, макар и по-малко компактна система на големи хеликоптери.
Лазерните лъчи са особено полезни срещу ракети с инфрачервено насочване. Това позволява на Су-57 да се противопоставя по-ефективно на атаки на къси разстояния от вражески изтребители, въоръжени с ракети като американската AIM-9X и британската AIM-132. ПВО, които се използват широко срещу руските ВВС в Украйна и Сирия, също използват инфрачервено насочване. Следователно лазерната защита ще позволи на Су-57 да осигурява близка въздушна подкрепа много по-ефективно от други руски самолети, допълвайки стелт характеристиките на изтребителя, намаленото радарно напречно сечение и ниската инфрачервена сигнатура.
Ненадмината маневреност
Руските самолети са водещи в света по маневреност със значителна разлика от 1982 г., когато средният изтребител МиГ-29 влезе в експлоатация. Три години по-късно е последван от по-тежкия Су-27. Въз основа на този успех изтребителите Су-27М и Су-37, разработени през 1990 г. на базата на Су-27, придобиха изключителна маневреност от двигатели с вектор на тягата, въпреки че нито един от тях не влезе в масово производство поради недостиг на средства.
Су-30МКИ, разработен за Индия и въведен в експлоатация през 2002 г., беше първият сериен боен самолет, който използва двигатели с векторно регулиране на тягата. 12 години по-късно се появи Су-35, който имаше още по-голяма тяга благодарение на силовите установки АЛ-41, както и триизмерен вектор. Су-35 стана по-нататъшно развитие на Су-27 и усвои постиженията на отменените Су-37 и Су-27М.
Су-57 отива още по-далеч и не само има много по-добро съотношение на тяга към тегло благодарение на мощността на двигателите "Сатурн-30“, но и по-маневрена конструкция на самолета поради конструктивните си характеристики. Това позволява на самолета да избягва по-добре високоскоростни ракетни атаки и да поддържа оптимална позиция при нискоскоростни битки. В комбинация с добавената способност за заслепяване на ракети с топлинно насочване от близко разстояние, това прави Су-57 особено опасен в битка, без да използва ракети за поразяване на цели извън зрителния обхват.
Може да се използва на необорудвани писти за излитане
В началото на 1980 г. руските изтребители развиха способността да работят с минимална поддръжка и от много зле подготвени и импровизирани летища. Може би това беше най-добре въплътено в изтребителите МиГ-29 и Як-41, които можеха да излитат от неподготвени писти, за разлика от други изтребители, особено западни. Су-57 значително е подобрил характеристиките за излитане и кацане на своите предшественици и е способен да излита с минимален разбег. Потенциално дори е подходящ (с минимална адаптация) за разполагане в морето. По-конкретно, изтребителят използва кални дефлектори, подсилен колесник и големи гуми и е проектиран за разполагане от неподготвени летища, на които дори по-леките западни изтребители едва ли биха могли да работят.
Това е особено полезно, тъй като се очаква способността на големите сили да атакуват вражески въздушни бази с широкомащабни удари само да нараства с времето. Ярък пример за това е разработката в САЩ на хиперзвукова ракета AGM-183A, която ще изложи руските летища на сериозна опасност в началния етап на войната.
Хиперзвукови балистични ракети
След въвеждането в експлоатация на балистичната ракета Х-47М2 със скорост на полета 10 Маха в края на 2017 г., към края на 2018 г. беше обявено разработването на миниатюрна версия за интегриране със Су-57. Така той ще стане единственият изтребител в света, способен да нанася удари с хиперзвукови балистични ракети.
Ракетата се смята за идеална за противокорабни мисии и прецизни удари срещу командни центрове, логистични центрове, летища и други важни цели дълбоко зад вражеските линии. Поради високата си маневреност, точност и скорост, тя е изключително трудна за прихващане и може да неутрализира повечето бойни кораби с едно прецизно попадение благодарение на кинетичната енергия на удара.
Дали миниатюрната версия ще запази обсега си от 2000 км и ще може ли да носи ядрени бойни глави остава неясно. Големият обсег и стелт на Су-57, съчетани с подобно оръжие, могат да го превърнат в ударна платформа практически без аналози. Интегрирането на ракетата в изтребител е опит да се извлече полза от ключова област на руското технологично лидерство: хиперзвукови оръжия. Това ще увеличи възможностите на самолета и частично ще компенсира недостатъците му в други области (по-специално стелт).
Като се има предвид, че Су-57 е фронтови изтребител, предназначен за широко разгръщане, с над 200 единици, които се очаква да влязат в експлоатация до края на 2030 г., неговата способност да нанася удари с балистични ракети е особено тревожна за потенциалните противници. Само една ескадрила, оборудвана за ударни мисии, може да причини значителни щети. Ако ракетата бъде одобрена за износ, тя вероятно значително ще увеличи привлекателността на Су-57 и нейните противокорабни способности биха могли да привлекат повишен интерес от руския флот, който в момента използва изтребители Су-24 и Су-30СМ за военноморски удари.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
18:46 / 21.11.2024
Австрийски евродепутат: Крайно време е ветото за България и Румън...
18:19 / 21.11.2024
Анкара с остра критика към ЕК заради европейската морска карта, о...
17:40 / 21.11.2024
Биткойнът продължава да поскъпва – стойността му надхвърли 98 000...
16:55 / 21.11.2024
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
15:04 / 21.11.2024
Военният флот на Швеция предаде данни за повредата на кабелите в ...
13:54 / 21.11.2024
Актуални теми