MWM: Русия плени най-модерната крилата ракета в Европа: Какви са последиците от попадането на Storm Shadow в ръцете на Москва
©
"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.
Руските сили в Украйна са заловили англо-френската крилата ракета Storm Shadow практически непокътната, както потвърждават кадри от 5 юли. Ракетите с въздушно базиране бяха предоставени от Обединеното кралство на Украйна през май и са монтирани на произведените от СССР ударни изтребители Су-24М, което позволява на Въоръжените сили на страната да поразяват цели много по-дълбоко зад руските линии. Този клас дозвукови ракети е ценен заради своите стелт способности, сателитно насочване и прецизни удари, както и заради широко използваните американски компоненти и технологии за направата им.
Няколко европейски държави-членки на НАТО активно ги използват за въздушни удари, както се вижда от кампанията в Сирия през 2018 г. За боевете в близкоизточната държава бе съобщено, че Москва е използвала възможностите си за водене за радиоелектронна война, за да неутрализира американските крилати ракети Tomahawk, които впоследствие бяха изпратени в Русия за проучване. Пленяването на Storm Shadow ще предостави допълнителни възможности за изучаване на западната технология за крилати ракети и разработване на подходящи мерки за противодействието й.
Тази информация ще бъде изключително полезна не само за Русия, но и за редица нейни партньори по сигурността, които се страхуват от потенциални атаки от европейски държави - Китай, Северна Корея, Беларус и Алжир. Предполага се, че тази ракета е била свалена с помощта на средствата за радиоелектронна борба - в този случай използваните методи вероятно също ще бъдат подробно проучени.
Ракетата Storm Shadow бе заловена от руски военнослужещи от отряда "Царски вълци“, а на 7 юли държавните медии в страната потвърдиха, че е била предадена на специалисти за изследване. Дмитрий Рогозин, ръководител на военно-техническия център "Царски вълци“, коментира събитието с думите: "Радвам се, че нашата част го направи. Сега противовъздушната ни отбрана ще сваля това нещо и то постепенно ще стане безполезно. Ракетата е само частично унищожена. Бе разделена на няколко части от нашите технически специалисти направо на бойното поле... за улеснение на транспортирането й“.
Рогозин добави, че превозването на ракетата е отнело два дни и нарече процеса особено опасен, защото "имаше GPS-Маяк, който можеше да насочва екип на противника“. По думите му заради ракета руските войници "практически не можеха да спят, трябваше да се движат през цялото време и дори да водят битки - имаше опит от диверсионно-разузнавателни групи на противника за пресрещане на превозното средство с ракетата и ескорта му на пътя“. Това предполага, че украинците - с широката подкрепа на британски военнослужещи и доброволци - е предприел активни действия, за да възпрепятства попадането на ракетата в ръцете на Русия.
Storm Shadow е разработена със значителен обхват на унищожение: за европейските държави това е фундаментален момент поради липсата на стелт изтребители от пето поколение. В противен случай по-старите самолети от четвърто поколение, като Eurofighter или Су-24M, биха били изключително уязвими при поразяване на добре защитена цел от близко разстояние. Ракетите използват GPS/INS системи за навигация и георефериране, а при захода използват инфрачервени глави за самонасочване с висока разделителна способност и с автоматично разпознаване на целта.
В същото време не само самолети, но и военни кораби са оборудвани с ракети Storm Shadow - например модификацията MdCN бе използвана от френския флот за атака на сирийските правителствени сили през 2018 година. Въпреки че Русия е разработила изтребители от пето поколение, сериозните закъснения и ограниченият брой оборудване, което е влязло в експлоатация, доведоха до наблягане върху разполагането на крилати ракети с въздушно базиране и от нейна страна - например Х-101 и Х-59МК2.