МВнР на Русия: Без разрешаване на системните проблеми не може да се говори за удължаване на зърнената сделка
©
"Потвърждаваме позицията си, че не е постигнат напредък в решаването на пет системни проблема (повторно свързване на "Росселхозбанк“ към SWIFT; възобновяване на доставките на селскостопанска техника, резервни части и услуги; премахване на ограниченията върху застраховането и презастраховането плюс премахване на забраната за достъп до пристанища; възстановяване на експлоатация на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса; деблокиране на чуждестранни активи и сметки на руски компании, свързани с производството и транспортирането на храни и торове), поради което не е необходимо да се говори за по-нататъшно удължаване на Черноморската инициатива след 18 май“, се казва в разпространения текст.
От МВнР припомнят прессъобщение на секретариата на ООН относно Черноморската инициатива за износ на украински храни, в което "данните и фактите отново са изкривени“. Поводът за съобщението на ООН до медиите е непровеждането на проверки в рамките на Съвместния координационен център (СКЦ) в Истанбул за първи път от стартирането на зърнената сделка. "Заслужава да се отбележи, че нито продължаващото блокиране на доставките на амоняк от Киев, също предвидено в споразуменията, нито липсата на какъвто и да било напредък в изпълнението на меморандума Русия-ООН никога не е предизвиквало публична реакция на секретариата на ООН“, подчертават от министерството.
Проверка и регистрация на кораби
Руското външно министерство отбелязва, че в момента 28 кораба, превозващи повече от 1 милион тона храни като част от сделка със зърно, очакват проверка в териториалните води на Турция. "Въпреки това персоналът на ООН в СКЦ, отговорен за формирането на плана за инспекция, отказа да изготви такъв график [на инспекции], опитвайки се да подкрепи исканията на украинците за регистрация на кораби“.
Още по-тежка ситуация, посочват от МВнР на Русия, се е създала около регистрацията на сухотоварни кораби. "Първоначално украинците, за егоистични цели, караха кораби в турски води, пренебрегвайки както реда на включването им в инициативата, предписан в правилника, така и изискванията за проверка. В същото време те обвиниха Русия в провокиране на задръствания и създаване на изкуствено струване на кораби.Тогава в администрацията на украинските пристанища разбраха, че могат да се правят пари и от реда на преминаване на кораби и започнаха да вземат подкупи от собствениците на кораби за ускорена регистрация.Тази корупционна история беше широко отразена дори в украинските медии“, описват от ведомството текущата ситуация с функционирането на зърнената сделка.
При тези условия, посочва още Министерството на външните работи на Руската федерация, както и на фона на значително увеличение на доставките на храни за богатите страни (повече от 40% се изпращат само в ЕС), като същевременно се намалява делът на страните в нужда (до 2,6%), което противоречи на първоначално декларираните хуманитарни цели на инициативата, руската делегация излезе с предложение за включване в украинския регистрационен списък на кораби, които се насочват с храна към африканските страни и/или са на опашка от януари. "Това обаче предизвика активна съпротива от страна на украинците, които не искаха да загубят източника на допълнителен нелегален доход и отмениха всички заявления на 5 април (което не беше взето предвид в прессъобщението на ООН). Така в резултат на действията на украинците и членовете на ООН, регистрацията и проверките на корабите закъсаха“, обобщават от руското МВнР.
Хранителни запаси
Руското външно министерство отбеляза също, че "въпреки всички високопарни изявления за глобалната продоволствена сигурност и помощта за нуждаещите се страни“, зърнената сделка "обслужваше и продължава да обслужва изключително търговския износ на Киев в интерес на западните страни“. "Делът на хуманитарните доставки по линия на Световната продоволствена програма на ООН (543 928 тона) изглежда смешно на фона на общия обем изнесени храни от 27,7 милиона тона. Но дори тези доставки Киев се опитва да използва за политически цели – за ПР на своята псевдохуманитарна кампания "Зърно от Украйна" (Grain from Ukraine)", се подчертава в съобщението.
"Освен това членовете на ООН обичат да се позовават на индексите на ФАО, като обявяват спад на световните цени на храните (макар и не с 20,5%, а с 18,6% от март 2022 г.) В същото време те мълчат, че цените, особено на пшеницата , остават завишени и недостъпни за много потребители. Една от причините е, че украинският износ на 70% се състои от фуражна царевица и фуражни култури".
Освен това, допълват от министерството, ООН не казва, че решаването на този проблем ще бъде улеснено от нормализирането на доставките на руско зърно (70% - пшеница), както и на торове.