Лукашенко с критики към борбата срещу паметниците на съветските войници в Европа
©
Президентите на Русия и Беларус Владимир Путин и Александър Лукашенко участваха в церемонията по откриването на мемориала в памет на гражданите на Съветския съюз, станали жертви на нацисткия геноцид по време на Великата отечествена война. Откриването на паметника е в деня на 80-годишнината от освобождаването на Ленинград (Санкт Петербург) от фашистката блокада.
"Споменът за жертвите на онази война, за подвига на нашите бащи и деди днес не позволява на мнозина да живеят, особено на идейните поддръжници на убийци и предатели. Те са тези, които приветстват палачите в своите парламенти, те са тези, които започнаха войната с гробове и паметници в Полша, Балтийските държави и Украйна. Напълно луди. Как може да мислите, че като разрушите паметник ще унищожите паметта, която живее в сърцата на хората? Народ намерил сили да изградим нови мирни отношения с онези държави, които още вчера донесоха страдание и смърт на нашите земи", е заявил Лукашенко по време на церемонията по откриването на Мемориалния комплекс в памет на цивилните граждани на СССР – жертви на нацисткия геноцид по време на Великата отечествена война.
Лукашенко отбеляза, че всеки паметник, посветен на събитията от Великата отечествена война, е "свидетел, обвинител и съдия, неопровержимо доказателство за геноцида над съветския народ, присъда за векове".
Президентът на Беларус е отбелязал, че "паметта за героизма на победителите и духовния подвиг на съветския народ ще бъде вечно тачена".
"Цената на Великата победа е нашата обща болка. Обща за всички народи, осъдени на смърт от хитлеристка Германия. Беларусите я чувстват като никой друг", е отбелязал Лукашенко.
Той е допълнил, че в годините на "Съветския съюз основно внимание се отделя на увековечаването на паметта на войниците на Червената армия, партизаните, тези, които пряко са се борили и са защитавали земята си с оръжие, има хиляди такива паметници в Русия и Беларус. В същото време, не беше отдадена пълна почит на онези, които извършиха подвиг в тила на врага".
Лукашенко е отбелязал "правилността на факта, че откритият паметник елиминира този пропуск и отдава почит към паметта на цивилните и децата, които не можаха да се защитят".
"Не можем да променим миналото, но имаме силата да защитим бъдещето. Нека този мемориал пази нашата обща историческа памет, братството на народите, силата на неразрушимото единство на народите, обединени в борбата срещу световното зло и победилите го", е заявил той.