Сенаторите Линдзи Греъм и Ричард Блументал представиха закон, който предвижда налагане на първични и вторични санкции срещу Русия, ако тя не се съгласи на дълготраен мир със съседната си държава Украйна, съобщава The Hill.

Към двамата се присъединиха група от 50 законодатели, които се съгласиха да подкрепят санкции срещу Русия в допълнение към 500-процентно мито върху вносните стоки от страните, които купуват руски петрол, газ, уран и други продукти, ако усилията за прекратяване на войната не напреднат.

"Санкциите срещу Русия изискват мита за страните, които купуват руски нефт, газ, уран и други продукти. Не случайно те са тежки“, пишат сенаторите в съобщение от вторник.

"Преобладаващото мнение в Сената на Съединените щати е, че Русия е агресор и че тази ужасна война и агресията на Путин трябва да бъдат прекратени сега и да бъдат възпрени в бъдеще“, допълват те.

Въздушните удари по украинската инфраструктура продължават да отнемат човешки животи, тъй като и Русия, и съседната източноевропейска държава се споразумяха да "премахнат използването на сила“ в Черно море и да прекратят ударите по енергийни съоръжения за 30 дни.

Малката стъпка към мира дойде седмица след като Кремъл нанесе удари по Донецкия регион в Украйна в същия ден, след като президентът (Доналд) Тръмп заплаши да наложи санкции на Москва в опит да стимулира преговорите за прекратяване на огъня.

Президентът на САЩ изрази раздразнението си от своя колега Владимир Путин за протакането на методите за прекратяване на външния конфликт.

Сенаторите, които се подписаха под налагането на първични и вторични санкции срещу Русия, споделиха същото чувство на раздразнение от Путин заради осуетените усилия за мир.

"Споделяме разочарованието на президента Тръмп от Русия, когато става въпрос за постигане на примирие, и подкрепяме желанието на президента Тръмп да постигне траен, справедлив и почтен мир. През 1994 г., като част от Будапещенския меморандум, Украйна се отказа от приблизително 1700 ядрени оръжия с обещание от страна на САЩ, Русия и Обединеното кралство, че суверенитетът на Украйна ще бъде зачитан в бъдеще. Това не успя да възпре руската агресия“, заявяват сенаторите.

"През 2014 г. и 2015 г. бяха постигнати споразуменията от Минск, за да се сложи край на руското нахлуване в Украйна, но и това не направи нищо, за да възпре бъдещата агресия. През 2022 г. Русия отново нахлу в Украйна, което доведе до смъртта на стотици хиляди хора и разселването на милиони“.

По време на преговорите в Саудитска Арабия руските преговарящи призоваха САЩ да помогнат за отмяната на санкциите срещу руските банки и да насърчат руските торове и селското стопанство на световния пазар, преди да се съгласят на прекратяване на огъня.

"Надяваме се, че през 2025 г. президентът Тръмп и неговият екип ще постигнат това, което се е изплъзвало на света в миналото: окончателно прекратяване на руската агресия срещу Украйна и гарантиране на оцеляването на свободна и демократична Украйна“, пишат законодателите.

"Тези санкции срещу Русия са в готовност и ще получат огромна двупартийна и двукамерна подкрепа, ако бъдат представени за гласуване в Сената и Камарата на представителите.“