Le Point: Търговската война на Тръмп може да удари в сърцето на F-16

©
Въпреки че този изтребител вече не се купува от американската армия, той остава много популярен в чужбина, дотолкова, че производителят му Lockheed Martin е инвестирал в експортна работилница в Грийнвил. Оттогава в щата са създадени стотици работни места. По данни на вестник Washington Post заводът в Грийнвил внася 1,3 милиарда долара в местната икономика всяка година.
Макар че по-богатите държави се насочиха към последния модел на Lockheed - по-големия и по-незабележим F-35, F-16 остава най-популярният изтребител в света. А търсенето е достатъчно, за да оправдае производствената линия в Грийнвил. Според директора по икономическо развитие на окръга тя представлява "сърцето и душата“ на района.
Но след като Доналд Тръмп наложи "реципрочни“ мита, вариращи от 10 до 50 % в зависимост от държавата, в Грийнвил нараства загрижеността, въпреки че републиканецът спечели изборите с голяма преднина. Според Калвинс Мийнс, курсист по аеронавигационно техническо обслужване в партньорското училище на Lockheed Martin, провокацията на съюзниците може да навреди на индустрията, която е от решаващо значение за тази общност. "Не става въпрос за вас или за вашето мнение“, заявява той. "Става въпрос за милионите хора, които разчитат на вас, за да изхранват семействата си.“
Заплашени перспективи
Радован Яворчик, посланик на Словакия в Съединените щати, смята, че F-16 "са като семейно съкровище“. Неговата страна закупи 14 от тях през 2018 г., а последните самолети трябва да бъдат доставени тази година. "С тези машини ние не купуваме просто парче летящ метал. Купуваме партньорство със Съединените щати за 25, 30 или 40 години“, споделя той.
Перспективите за продукти, които зависят от износа, като Flying Falcons (F-16), могат да бъдат много по-мрачни. След разтърсващите изявления на Доналд Тръмп се умножиха въпросите за способността на Вашингтон да контролира дистанционно F-35 и да го приземи с функция за аварийно спиране. В същото време европейските лидери обещаха да намалят зависимостта си от Съединените щати, като развият собствена оръжейна индустрия.
"Ако чуждестранните купувачи преценят, че е твърде рисковано, производствената линия спира и всички губят работата си“, заявява Марк Канчиан, пенсиониран полковник от морската пехота. От Lockheed Martin са отказали да коментират влиянието на геополитиката върху продажбите на F-16.