Като поддръжник на сваления режим в Сирия, Москва желае да запази две военни бази там като логистични централи за своите операции в Сахел. Нещо повече, неспособността на Владимир Путин да спаси сирийския си съюзник хвърля съмнение сред западноафриканските хунти върху солидността и надеждността на техния руски партньор, пише Le Monde.

След падането на режима на Башар Асад в Сирия Русия се впуска усилено да спаси: морската база в Тартус и летището в Хмеймим. Разположена в Сирия от 2015 г. насам, руската армия използва тези две допълващи се бази, свързани с 60-километров път, и като пункт за логистична подкрепа за последващите си операции в Сахел.

Загубата на "Хмеймим“ ще бъде огромен проблем за остаряващите широкофюзелажни самолети на Русия, чийто обсег е недостатъчен, за да прелетят целия път от Южна Русия до Либия. Там Кремъл поддържа добри отношения с маршал Халифа Хафтар, който контролира половината страна.

Преди това сирийските и либийските бази бяха важни междинни точки за комуникацията на Русия с нейните съюзници от Субсахарска Африка в Централноафриканската република, Мали, Буркина Фасо и Нигер.

Поради това руските власти започнаха преговори с новата власт в Дамаск, бунтовниците на Хаят Тахрир аш Шам (HTS), за запазване на базите си в Сирия - преговори, чийто изход остава неясен.

В случай на предстоящо изгонване, през последните 10 дни руската армия прегрупира всички свои военни и логистични средства, разпръснати из Сирия - около 19 бази и почти 100 поста - в двете останали бази.

Наблюдавани са големи конвои от камиони и бронирани превозни средства, които се спускат към средиземноморското крайбрежие, някогашна крепост на алауитите. Фактът, че тази мащабна логистична операция е успяла да се осъществи без известни инциденти, доказва наличието на координация.