Le Monde: Новото смъртоносно оръжие на Русия, което изигра основна роля за изтласкването на ВСУ от Курска област

©
През есента те първи използваха безпилотни летателни апарати, управлявани по проводник, т.е. с помощта на дълъг и тънък оптичен кабел, за да решат проблема с електронното заглушаване.
Можете да споделите статията, като кликнете върху иконите за споделяне в горния десен ъгъл.
Използването на FPV (first person view) дронове, малки летателни апарати, използвани както за разузнаване, така и за атака, стана широко разпространено и от двете страни на фронтовата линия, където те играят важна роля. Според доклад на Кралския институт на обединените служби (RUSI), публикуван през февруари, 60-70 % от материалните щети, понесени от руската армия, сега се дължат на тези самолети. Те са толкова многобройни, че и двете страни постепенно се снабдяват с устройства за заглушаване, за да ги неутрализират чрез прекъсване на радиосигнала между пилота и неговия самолет. За да се избегнат тези заглушители, инженерите са стигнали до идеята да ги оборудват с физическа връзка, която не може да бъде нарушена, докато не бъде прекъсната, нещо, което някои от тях правят от десетилетия.
В резултат на това дронът е оборудван със свръхтънка оптична бобина за еднократна употреба, чието тегло варира от по-малко от 300 g на 1 км до 4,8 кг на 30 км. Това позволява на оптодрона да работи по-близо до земята, особено в горски или градски райони.
Според френския производител SEDI-ATI, който предлага тази технология, влакната се разполагат без риск от заплитане:
"Прелитането над дървета, над вода, в кръг, назад или дори около стълб не представлява проблем.“
Според Марина Мирон, научен сътрудник в катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон, когато такива дронове се появяват за първи път на фронта, "украинците им се подиграват“.
"След това започнаха да ги копират, което доказва тяхната ефективност. Тъй като са неподатливи на смущения, единственият начин да ги неутрализираме е да ги застреляме, но това е много трудно“.
Първоначалният скептицизъм е преодолян от почти пълната неуязвимост на сигнала, допълва изданието.
"Не може да се отрече, че имаме работа с по-систематично и за първи път наистина масово използване на FPV дронове“, заявява Тибо Фуйе, директор на изследванията в Института за стратегически и отбранителни изследвания към Университета Лион-III.
В момента украинските военни търсят решение за неутрализиране на тези руски безпилотни самолети. Един от възможните варианти е да се прихващат оптодроните с помощта на специални радари, както по-рано демонстрира командирът на 414-и батальон за ударни безпилотни самолети на украинската армия "Птиците на Маджарите“ Роберт Бровди:
"Току-що разгърнахме специални радари, които откриват FPV чрез оптични влакна. На този етап те работят на разстояние от 3 до 4 километра. След това излита дрон-прехващач, приближава се до (вражеския) дрон и го унищожава с контролирана експлозия.“
Той препоръчва армията "бързо и масово“ да се снабди с тези мобилни радари, като ги разположи на всеки 2-4 километра по протежение на фронтовата линия.