Le Figaro: Ситуацията в Украйна удари тежко по Италия и Испания

©
Италианската икономика през 2021 г. едва започна да се съживява, растежът й беше 6,7%. Но ситуацията около Украйна сложи край на тази динамика. Сега се очаква растежът да бъде не по-висок от 1,2%, а инфлацията надхвърли 6%. Така че обещанието на италианското правителство да намали предварително държавния дълг може отсега да се счита за неизпълнено.
Проблемът е в това, че Италия е четвъртият по големина партньор на Русия, пише авторът на статията. Тя е силно зависима от руските енергийни ресурси. Благодарение на тесните връзки между Италия и Русия се оказа, че 20% от всички активи на засегнатите от санкциите руски олигарси са в Италия.
В резултат на това надеждите за реорганизацията на Италия също бяха застрашени и проблемите й излязоха на повърхността: намаляване на населението (когато има 1,2 деца на всяка жена) и застаряването му (до 2045 г. една четвърт от населението ще бъде над 65 години). Освен това 2 милиона млади хора са напуснали страната от 2008 г. насам. Италия също страда от недостатъчни инвестиции в иновации, неефективна държава, слаба политическа система и голяма заплаха от популизъм.
В Испания ситуацията е донякъде подобна: тя също пострада през 2008 г., след това пандемията парализира туризма, който представлява 12,4% от БВП, както и автомобилната индустрия, която осигурява 11% от БВП. Оттук и рецесията през 2020 г. и нарастващата безработица, която сега възлиза на 16,1% сред активното население. През 2021 г. икономическият растеж на Испания беше 5,1%, но тя също бе ударена от ситуацията в Украйна.
При това Мадрид не е толкова зависим от Русия: руските енергийни ресурси представляват едва 7,5% от потреблението на страната, а износът за Русия – само 0,5% от целия испански износ. Но Испания има спор с Алжир за газа, тъй като подкрепи Мароко по въпроса за Западна Сахара. А 30% от газа за Испания идва от Алжир. В същото време по принцип Испания е засегната от последиците от стагфлацията на еврозоната. Инфлацията й се доближава до 10%, а икономическата активност остава под 4%.
Кризата в Италия и Испания дойде в най-лошия момент, отбелязва авторът на статията. Тези държави първи получиха помощ по програмата на ЕС "Ново поколение“ и по техните резултати ще се съди за нейния успех.
В същото време авторът на статията отбелязва, че Франция има много общо с Италия и Испания. Но според него икономическият модел на Франция е още по-неустойчив, тя е по-назад по въпроса за реформирането на държавата и социалната система. "Франция е южноевропейска страна, която се преструва, че е северноевропейска страна“, пише Le Figaro.
Превод и редакция: Иван Христов