Населението на Лос Анджелис и Сан Франциско започна да намалява за първи път в историята, пише Le Figaro. Явлението, което започна по време на пандемията, беше потвърдено от последните данни от официалната статистика: според публикувани в петък данни щатът Калифорния загуби 173 хиляди души от 1 юли 2020 г. до 1 юли 2021 г. Отливът на населението засегна както окръг Лос Анджелис (67,5 хиляди от 10 милиона жители), така и девет окръга около залива на Сан Франциско (64 хиляди от 7,7 милиона жители). Тези два географски района са дом на над 44% от 40-те милиона калифорнийци, а жилищният фонд се счита за най-скъпия в страната.

Калифорния е разделена на 10 окръга, всеки с население от най-малко един милион, пише френският вестник. Жителите намаляха в седем от тези окръга, включително Сан Диего, където за първи път в историята на окръга населението намаля с 15 000 души. В същото време нарастване на населението се наблюдава и в други области. Уолтър Шворм, главен демограф към Министерството на финансите на Калифорния, смята, че това преразпределение не е изненадващо: "Хората променят пътя си от дома към работа за тип жилище, което не могат да си позволят в района на залива на Сан Франциско“.

Както припомня изданието, от създаването си през 1859 г. населението на щата Калифорния непрекъснато нараства и бързо изпреварва другите територии в западната част на страната. Това беше подхранено първо от златната треска в Сиера Невада, последвано от развитието на екстензивно земеделие, добив на петрол и накрая от бума в развлекателната индустрия и големите дигитални компании. Тази пролет обаче растежът спря рязко: за първи път в историята си Калифорния загуби едно от местата в Конгреса, тъй като през последното десетилетие нейната демография изостава от другите щати. Сега Калифорния е представена от 52 конгресмени, все още най-голямата делегация в страната.

Сред причините за демографския спад местните власти посочват нисква раждаемост, намаляване на притока на чуждестранни мигранти и повишаване на смъртността от коронавируса. Уолтър Шворм прогнозира, че жителите на Калифорния скоро ще започнат да се увеличават отново и несъмнено ще надминат 40 милиона до средата на десетилетието. Критиците често обвиняват експлозия на престъпност за бягството на жители, както и високата цена на живота в Калифорния: средната цена на еднофамилна къща достига 800 000 долара, което на практика лишава много от възможността да си купят собствен дом и увеличава наемите.

Според републиканския депутат Том Лаки относителният комфорт и безопасност са критични фактори за определяне на стандарта на живот и властите в Калифорния, поне отчасти, са ги поставили под заплаха. Както посочва вестникът, щатът се управлява от демократи, а политическите им съперници постоянно сочат отлива на населението като доказателство, че хората масово бягат заради провежданата политика: много данъци, бюрокрация, престъпност, бездомници, липса на жилища и др.

В същото време ново проучване на групата експерти на California Policy Lab от Калифорнийския университет показва, че проблемът не е, че жителите напускат Калифорния, а че малко американци от други щати решават да се преместят тук. От началото на пандемията броят на новите заселници е намалял рязко с 38%, докато броят на мигрантите в други щати се е увеличил с 12% за същия период, според учени. Експертите виждат тези данни като потвърждение на тенденциите преди пандемията. Така проблемът не е в масовия отлив на населението, а по-скоро в липсата на привлекателност на щата, посочва вестникът.

"Американците вече не мечтаят ли за "златния щат“?“ - пита в заключение Le Figaro. Журналистката Лорън Хеплер от икономическата секция на безпартийното онлайн издание Cal Matters твърди, че "калифорнийската мечта сега се променя“. Така че сега няма да работи, както преди, да се преместиш в Лос Анджелис и да си изкарваш прехраната, като работиш като сервитьорка. Професорът от Калифорнийския университет Майкъл Сторпър от своя страна отбелязва, че "калифорнийската мечта“ не се ограничава до обикновен растеж на населението. "Когато хората казват нещо като "Мечтата свърши“, защото ние не растем (демографски) толкова бързо, колкото Аризона или Тексас, това е като да сравняваме ябълки и портокали“, каза ученият. Според него разликата е, че в другите щати ръстът на населението започва по-късно и е невъзможно постоянно да се поддържат високи демографски показатели.

Превод и редакция: Иван Христов