Представителят на Италия се смята за фаворит сред претендентите за поста генерален секретар на НАТО след края на мандата на Йенс Столтенберг. Според вестник La Repubblica във вторник този пост трябва да бъде зает от представител на една от държавите от средиземноморския регион чрез негласна ротация.

Както отбелязва вестникът, Испания и Португалия не могат да се считат за конкуренти, тъй като представители на тези страни вече заемат важни позиции в международната политическа йерархия: испанецът Жозеп Борел е върховен представител на ЕС за външните работи, а португалецът Антонио Гутериш оглавява ООН.

В същото време вестникът посочва, че италианското правителство все още не е взело решение за своя кандидат, който трябва да бъде одобрен преди срещата на върха на НАТО през юни в Мадрид.

По неизказана традиция бившите премиери са добре дошли на поста генерален секретар на НАТО. Но бившите италиански премиери Енрико Лета и Паоло Джентилони не могат да бъдат номинирани. Първият ръководи Демократическата партия, която предстои да бъде реорганизирана, и има сериозни политически амбиции на парламентарните избори догодина. За Рим не е изгодно да номинира Джентилони, настоящия еврокомисар по икономиката, тъй като неговият наследник в Европейската комисия може да е по-малко лоялен към Италия, която получава значителна финансова помощ от европейски фондове. Матео Ренци многократно е заявявал, че не е подходящ за ролята на генерален секретар на НАТО.

Вестникът отбелязва, че от голяма държава е приемлива и кандидатура на министър. ред вероятните претенденти са бившият външен министър и бивш върховен представител на ЕС по външните работи Федерика Могерини, бившият министър на отбраната Роберта Пиноти и настоящият министър на отбраната Лоренцо Герини.

Превод и редакция: Иван Христов