Курти предизвика "бунт" в Северна Македония с изявление за албанския език
©
ЕФ реагира чрез съвместно изявление, в което определи като "жалко, че министър-председателят на Косово прави изявления, които съвпадат с наративите, които целят да подкопаят правата на албанците в Северна Македония“.
От Бутел вицепредседателят на Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) Буяр Османи припомни, че партията работи по въпроса 15 поредни години. В интервю за косовска медия определи изявлението на Курти като "скандално, вредно и подкопаващо клаузата от Охридското споразумение, която урежда използването на албанския език в Македония, което беше постигнато чрез изменение на Конституцията през 2001 година“.
"Езикът е застрашен и днес е по-трагично, че Прищина създаде извинение да го унищожи... Албанският език не успя да се асимилира 15 години, защото разликите бяха големи. Казахме, че това е официален език на цялата територия, не само в общините. И успяхме след 15 години“, коментира Османи.
От коалиция ВРЕДИ казват, че споделят позицията на косовския премиер Албин Курти. Арбен Фетай подчерта, че именно Буяр Османи, когато е бил министър, е заявил, че се отнася към тези неща като международната общност.
"Сега, когато са в опозиция, осъзнават, че статутът на албанския език не е уреден, не е уредено дефинирането на езика, говорен от над 20% от населението! Колко пъти се отваряше Конституцията, те се противопоставяха и сега наследихме това положение. Както казах, в първия момент, в който Конституцията ще бъде отворена, ние ще положим всички усилия да заличим дефиницията за 20% за албанския език“, обеща Фетай, вицепредседател на ВРЕДИ.
Съгласно Закона за използването на езиците в Северна Македония, "друг език, говорен от поне 20% от гражданите, е официален, както и неговата писменост, в съответствие с този закон“.
Подчертава се, че изявлението на Курти е "студен душ за Али Ахмети, който в навечерието на междуправителствената конференция поиска от всички партии в Косово да предприемат незабавни мерки за защита на албанския език в страната“.