"Кралят на криптото" Сам Банкман-Фрийд се изправя пред съда в САЩ, прокуратурата иска 50 години затвор
©
32-годишният Банкман-Фрийд е изправен пред перспективата да прекара десетилетия зад решетките, след като през ноември съдебно жури го призна за виновен по седем обвинения в измама и конспирация.
Изслушването ще отбележи кулминацията на падението на Сам Банкман-Фрийд от свръхбогат предприемач в областта на криптовалутите и голям политически донор до най-големият до момента "трофей" на американските власти в борбата срещу злоупотребите на пазарите на цифрови активи.
Той е изправен пред законовия максимум от 110 години, но вероятно ще получи по-малко. Прокурорите искат присъда от 40 до 50 години затвор за това, което според тях е една от най-големите финансови измами в историята на САЩ.
"Животът му през последните години е несравнима алчност и гордост, амбиция и рационализъм, ухажване на риска и многократни хазартни игри с чужди пари", пише в мотивите за присъдата от 15 март прокуратурата в Манхатън, която обвинява Сам Банкман-Фрийд през декември 2022 г.
Възпитаник на Масачузетския технологичен институт, Сам Банкман-Фрийд се възползва от бума в стойността на Bitcoin и други дигитални активи и според списание Forbes преди да навърши 30 години е натрупал нетна стойност от 26 милиарда долара.
Сам Банкман-Фрийд става известен с небрежната си къдрава коса и ангажираността си с движението, известно като "ефективен алтруизъм", което насърчава талантливите млади хора да се съсредоточат върху печеленето на пари и раздаването им за благородни каузи.
Той е един от най-големите спонсори на кандидати и каузи на Демократическата партия преди междинните избори в САЩ през 2022 г.
Но според прокурорите отговорният имидж, който е култивирал, е прикривал дългогодишното му присвояване на средства от клиенти.
По време на съдебния процес трима от бившите му близки сътрудници свидетелстват, че той им е наредил да използват средствата на клиентите на FTX, за да покрият загубите в неговия хедж фонд, фокусиран върху крипто, Alameda Research.
Сам Банкман-Фрийд свидетелства в своя защита, че е допуснал грешки, като например не е внедрил екип за управление на риска, но отрича да е възнамерявал да измами някого или да открадне парите на клиентите.